Bürokratların elektrik kurnazlığı

Bürokratların elektrik kurnazlığı
Kaçak elektrik yüzünden 500 bin kişiye ceza kesen Enerji Bakanlığı bürokratlarının abonelik bedeli ödememek için kendi lojmanlarında usulsüz tüketim yaptıkları öne sürüldü.
Türkiye’de, son dokuz yılda kaçak elektrik kullandığı için yaklaşık 500 bin vatandaş hakkında suç duyurusunda bulunan enerji bürokratlarının kendi lojmanlarında kullandığı elektriğin  de usulsüz çıktığı ileri sürüldü. İddialara göre;  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Ankara Gölbaşı’nda bulunan ve yaklaşık bin bakanlık personelinin ikamet ettiği Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Lojmanları’nda kullanılan elektrik, ortak sayaç sistemi ile tüketiliyor.  Yani, enerji bürokratları, elektriği abone olmadan tüketiyorlar. Bu da 2007 yılında çıkarılan elektriğin abonelik sistemi ile tüketilmesini öngören yönetmeliğe aykırılık teşkil ediyor.
 
Taraf gazetesinin iddialarına göre; enerji bürokratlarının “usulsüz elektrik” kullanımı hikâyesi şöyle:
 
Kaçağı Sayıştay yakaladı
TEİAŞ’ın hesaplarını inceleyen Sayıştay denetçileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı enerji kitlerinde görev yapan genel müdür, genel müdür yardımcısı ve daire başkanının ikamet ettiği Gölbaşı’ndaki lojmanlarında “elektrik aboneliği” bulunmadığını tespit etti. Bunun üzerine incelemelerini derinleştiren Sayıştay, yaklaşık bin kişinin ikamet ettiği lojmanlarda hak arasında şantiye elektriği olarak nitelendirilen “ortak sayaç” üzerinden elektrik kullanıldığını belirledi. Denetim elamanlarının incelemesine göre, lojmanlarda tek bir abone bulunuyor. Ve tüm lojmanlara ortak saat üzeriden veriliyor. Abonelerin elektrik bedelleri ise, halk arasında “süzme saat” olarak nitelendirilen sistem üzerinden yaklaşık olarak hesaplanıyor.
 
Binaların iskânı yokmuş
Enerji bürokratlarının lojmanlarında kullanılan elektrik sistemi daha çok iskânı alınmamış binalarda mecburi olarak tercih ediliyor. Bu kapsamdaki binalarda, şantiye elektriği kullanılıyor. Vatandaşlar da, süzme saat olarak nitelendirilen sayaçlarla, tahmini elektrik tüketimini hesaplıyor.
 
Abonelik ücreti ödemekten kurtulmuşlar
Sayıştay denetçilerinin yaptığı incelemeye göre, lojmanlarında usulsüz olarak elektrik kullanan bürokratlar, elektrik aboneliği için gerekli olan mali yükümlülüklerden kurtuldu. Yani bürokratlar, elektrik aboneliği için ücret ödemek zorunda kalmadı. Ayrıca, yüksek miktarda tüketim söz konusu olduğu için bazı indirimlerden de faydalandılar.
 
Yönetmeliğe aykırı
Sayıştay Başkanlığı’na bağlı denetçilerin, TEİAŞ’ın hesaplarıyla ilgili hazırladığı raporda, enerji lojmanlarında kullanılan elektriğin, aynı bürokratlar tarafından çıkarılan yönetmeliklere aykırı olduğu vurgulandı. 2007 yılında çıkarılan elektrik piyasası yönetmeliğine göre, tüm abonelerin bireysel olarak abonelik işlemi tesis ettirmesi gerektiği vurgulanan raporda, dolaysıyla lojmanlarda kullanılan elektriğin mevzuata aykırı olduğu kaydedildi.
 
CHP’li Aykut Erdoğdu: Beş yıldır kaçak kullanıyorlar
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Enerji bürokratlarının lojmanlarında usulsüz elektrik kullanmalarını Meclis KİT Komisyonu gündemine taşıdı. Bürokratların beş yıldır mevzuata aykırı olarak elektrik kullandığını ifade eden Erdoğdu, lojmanlarda kalan bürokratların abonelik için geçtiğimiz günlerde harekete geçtiklerini ve konuyla ilgili Başkent elektrik ile yazışmaların başladığını kaydetti. Erdoğdu, elektrik aboneliği konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, konuyu yeni yasama döneminde Meclis gündemine yeniden taşıyacağını vurguladı. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com