Bursa yüksek hızlı tren projesi

Bursa yüksek hızlı tren projesi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "Yüksek hızlı tren hattında bir ilki gerçekleştiriyoruz Bursa için. Biz sadece yüksek hızlı trenle yolcu taşımayacağız. Aynı zamanda yük de taşıyacağız. Bu, Bursa için son derece önemli"

BURSA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Yüksek hızlı tren hattında bir ilki gerçekleştiriyoruz Bursa için. Biz sadece yüksek hızlı trenle yolcu taşımayacağız. Aynı zamanda yük de taşıyacağız. Bu, Bursa için son derece önemli" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gürsu yüksek hızlı tren şantiyesinde yaptığı incelemeden sonra TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın Bursa yüksek hızlı tren projesi hakkındaki sunumunu izleyen Elvan, brifingin ardından yaptığı konuşmada, Bursa'nın önemli bir il olduğunu söyledi. 

Elvan, Bursa'nın kalkınma ve büyüme hedefi koyulduğunda, öncelikli olarak güçlü bir karayolu, demiryolu ve havayolu altyapısına sahip olması gerektiğini bildirdi.

Gelişmiş bir kentin mutlaka denizle birleşmesi gerektiğini aktaran Elvan, "Bunlar sağlandığı takdirde, girişimcilik ruhu da o yörede yüksekse, hükümetler gereken altyapı desteğini de veriyorsa o yörenin, bölgenin kalkınmaması için hiçbir neden yok" diye konuştu.

Bursa'nın ülkenin gelişmesine, ihracatına çok önemli katkılar sağlayan bir il olduğunu belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Çok önemli iki projeyi hayata geçiriyoruz Bursa için. Bunlardan bir tanesi, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu. Biliyorsunuz, bunun çalışmalarına başladık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu körfez geçişinin ki teknoloji harikası bir yapı. Aşağı yukarı denizin altında 70 metrelik bir temel göreceksiniz. Bu, müthiş bir teknoloji çalışması. İnşallah İstanbul, Bursa ve İzmir hattıyla bir anlamda İzmirle, İstanbulla, iki taraftan Bursa'yı denize bağlayan ve çok kısa bir sürede Bursa'dan İstanbul'a ve İzmir'e ulaşma imkanını sağlayan önemli projelerden biri. Türkiye'nin yüz akı olabilecek bir proje." 

- ''Yüksek hızlı tren hattında bir ilki gerçekleştiriyoruz Bursa için''

Elvan, Bursa'yı Bilecik'e, İstanbul-Ankara yüksek hızlı tren güzergahına bağlayan hattın da çok önem taşıdığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüksek hızlı tren hattında bir ilki gerçekleştiriyoruz Bursa için. Biz sadece yüksek hızlı trenle yolcu taşımayacağız. Aynı zamanda yük de taşıyacağız. Bu, Bursa için son derece önemli. Ankara-Eskişehir-İstanbul yüksek hızlı treninde sadece yolcu taşınması, söz konusu ama bu yüksek hızlı trende yolcuya ilave olarak yük taşımacılığı da inşallah Bursa'dan gerçekleşecek."

- ''Hedefimiz, 2017 yılı itibarıyla inşallah bu çalışmaları sonlandırmak''

Çalışmaların devam ettiğini söyleyen Elvan, şöyle devam etti:

"Bizim hedefimiz, 2017 yılı itibarıyla inşallah bu çalışmaları sonlandırmak ve özellikle hızlı tren projesini tamamlamak. Bunlar kolay projeler değil. Bizden önceki hükümetler yıllarca uğraştılar, bir Bolu tünelini bitiremediler ki 3 kilometre uzunluğundaki bir tüneldi. Bugün burada 9 kilometre uzunluğunda bölümlerimiz var. Toplam tünel uzunluğu, 32 kilometrenin üzerinde. O dönemde 3 kilometrelik bir tünel bitirilemedi ve o kalan kısım için o dönemdeki hükümetler dedi ki 'Biz burada patates toplayalım veya soğuk hava deposu olarak kullanalım' gibi ifadeler kullandılar. Türkiye, gelişiyor, büyüyor, güçleniyor, güçlenmeye de devam edecek. Bizim işimiz, çalışmak, üretmek. Bundan sonra da çalışmaya, üretmeye, halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz."

Brifingde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı da hazır bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com