Bursa'da 12 Eylül gerginliği

Bursa'da 12 Eylül gerginliği
Yürüyüş yapan gruba aralarında Bursaspor taraftarlarının da bulunduğu başka bir grup tarafından taşlı saldırı..

Bursa'da aralarında bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin katıldığı grubun 12 Eylül 1980 askeri müdahalesini protesto gösterisinde olay çıktı. Yürüyüş yapan gruba ara sokaklardan çıkan başka bir grup tarafından taşlı saldırıda bulunuldu.

Polisin biber gazıyla müdahale ettiği olayda iki kişi yaralanırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

250 KİŞİ YÜRÜDÜ
Bursa'da 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinin yıldönümü nedeniyle aralarında BDP, ÖDP ve KESK üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 250 kişinin katılımıyla proteste yürüyüşü yapıldı. Yürüyüş akşam saat 18.30'da Fomara Meydanı'nda başladı. Çok sayıda çevik kuvvet polisinin kontrolü altında 12 Eylül askeri darbesini protesto eden sloganlar atarak yürüyen grubu, ara sokaklardan çıkan başka bir grup protesto etti. Fevzi Çakmak Caddesi'ndeki sokak aralarında toplanan ve gündüz saatlerinden itibaren sosyal paylaşım siteleri üzerinden yürüyüşe müdahale edecekleri yönünde haberleştikleri öne sürülen diğer gruplar, protestocuları taşladıktan sonra sokak aralarına kaçtı. Taşlı saldırada bulunan grup arasında Bursaspor taraftarlarının da olduğu öğrenildi. Saldırgan grubu sokak aralarında kovalayıp, karşıt grupların birbirleriyle karşılaşmamalarına uğraşan polis ekipleri, olayları yatıştırabilmek için biber gazı kulandı.

ÇOCUKLAR GÖZYAŞLARINA BOĞULDU
Bu arada iş çıkış saatinde çok sayıda vatandaş da grupların arasında kaldı. Anne babalarının yanında kavgaya tanık olan çocuklar ise gözyaşlarına boğuldu. Biber gazından etkilenip, fenalaşanlar oldu.

Polis ayrıca, Santral Garaj Meydanı'nda yer alan BDP İl Binasını da olası saldırıya karşı koruma altına aldı. Gruplar yaklaşık yarım saati aşan olayların ardından dağılmaya başladı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com