Bursa'da ''Çaltılı köyü tanıtım ve dayanışma gecesi''

Bursa'da ''Çaltılı köyü tanıtım ve dayanışma gecesi''
Tavşanlı ilçesine bağlı Çaltılı köyünün tanıtılması amacıyla Bursa'da etkinlik düzenlendi.

KÜTAHYA - Tavşanlı ilçesine bağlı Çaltılı köyünün tanıtılması amacıyla Bursa'da etkinlik düzenlendi.
Çaltılı Köyü Muhtarı Halil İbrahim Emeksiz, Osmangazi Belediyesi Elmasbahçeler Kültür Sarayındaki geceyi Çaltılı Köyü Güzelleştirme ve Eğitimi Geliştirme Derneği, Çaltılı Köyü Bahar ve Bakla Şenliği Komitesi ile ortaklaşa hazırladıklarını söyledi.
Yaklaşık 70 kişinin hazır bulunduğu etkinlik kapsamında keşkek ve haşlanmış kuru bakla pişirilip konuklara ikram edildiğini belirten Emeksiz, etkinliğe eski AK Parti Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, Bursa Büyükşehir ve Osmangazi belediyeleriyle Bursa Kütahyalılar Derneği yetkililerinin katıldığını bildirdi.
Salon girişinde köyün el sanatları ve köyde üretilen ürünlerden oluşan serginin izlenime sunulduğunu ifade eden Emeksiz, şöyle konuştu:
''Gecede açılış konuşmalarının ardından köyümüzün tanıtıldığı slayt gösterisine yer verdik. Sanatçı Menteşeli Cengiz tarafından konser verildi ve köyümüzün genç kızlarımız otantik üç etek ve yöresel giysileriyle bayramlarda söylenen türkü ve oyunlardan örnekler sundu. Kızlar, İsmail Erçek'in müziği eşliğinde Gediz Pazarı ve Çiftetelli oyunlarıyla gösterilerini tamamladı. Çaltılı köyü ihtiyarları ve gençlerinden oluşan oyun ekibi, İsmail Erçek'in müziği eşliğinde yöresel halk oyunlarını sergiledi. İhtiyarlar ve gençler, sivri taka ve pullu mendil takarak oyunları icra etti. Osman Arslan tarafından Çaltılı köyünde kız isteme, kına gecesi, düğün ve gelenek görenekler ile ilgili sunum yapıldı. Çaltılı köyünde kına gecesi temsili olarak canlandırıldı, bakır tepsiyle kına gecesi müziği yapıldı. Burada Dedeçombalak oyunu büyük ilgi gördü. Köyümüzde gelin alma ve gelin çıkarılması temsili olarak canlandırıldı.''
Emeksiz, Türk Halk Müziği sanatçısı Emel Örgün'ün, bakır tepsi çalıp müzik yaparak türküler söylediğini, genç kızların üç eteklerle oynadığını ve gecenin, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com