Bursa'da "yasa dışı dinlemeler" hakkında suç duyurusu

Bursada yasa dışı dinlemeler hakkında suç duyurusu
Telefonlarının yasa dışı dinlendiğini iddia eden bazı sivil toplum kuruluşlarına üye 6 kişi, suç duyurusu içeren dilekçelerini savcılığa teslim etti

BURSA (AA) - Bursa'da, bazı sivil toplum kuruluşlarına üye 6 kişi, "bir hayali terör örgütünün takibi için telefon görüşmelerinin yasa dışı dinlendiği" iddiasıyla sorumlular aleyhine savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Bursa Şube Başkanı Şakir Çalışkan ile derneğin bazı üyeleri, Adalet Sarayı önünde toplandı.

Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarında yer verilen haberlerde, MAZLUMDER'in genel başkanı, yönetim kurulu ve dernek üyelerinin aralarında bulunduğu, toplumun değişik kesimlerine mensup iş adamı, siyasetçi, gazeteci, yazar ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin telefonlarının hayali bir terör örgütü kapsamında dinlendiğinin ileri sürüldüğünü hatırlattı.

Görüşmeleri dinlenen kişilerden bazılarının, Bursa'daki kimi sivil toplum kuruluşlarının üyeleri olduğunu anlatan Çalışkan, "Basında çıkan ve çok sayıda kişinin isim ve telefonlarının yer verildiği bu haberlerdeki vahim iddiaların doğruluğunun araştırılarak böyle bir soruşturma kapsamında dinlemelerin yapılıp yapılmadığı, yapılmışsa kanunun, iletişimin tespiti ve kayda alınması için aradığı şartların gerçekleşip gerçekleşmediği araştırılmalıdır. Kayıt altına alınan verilerin soruşturma dışında başka amaçlarda kullanılıp kullanılmadığının tespiti, özel hayatın gizliliği, kişi hürriyeti ve güvenliği açısından çok önemli bir zaruret halini almıştır" dedi.

Söz konusu dinlemelerle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini savunan Çalışkan, bu güvenlik açığının kapatılması için önlemler alınmasını istedi.

Adli sistem kullanılarak sayıları binlerle ifade edilen insanların telefonlarının değil dinlenmesi, bu çapta ve yoğunlukta dinleme iddiasının dahi hukuk devleti adına başlı başına bir fecaat olduğunu dile getiren Çalışkan, "Yasanın verdiği imkanları ve adli sistemi kullanarak sözü edilen ihlalleri gerçekleştiren tüm adli ve idari kamu görevlileri hakkında gerekli adli ve idari soruşturmalar derhal başlatılmalıdır. Özel hayatın gizliliği ve kişiye özel verilerin muhafaza altında tutulması yönünden devlete sarsılan güven yeniden ve acilen tesis edilmelidir" diye konuştu.

Daha sonra 3'ü MAZLUMDER, 3'ü başka bazı sivil toplum kuruluşlarına üye 6 kişi, ayrı ayrı hazırladıkları dilekçeleri savcılığa teslim ederek suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com