Bursa’da zehirli balık alarmı

Bursa’da zehirli balık alarmı
Bursa'daki ormanlık alana bırakılan zehirli balıkları yiyen birçok hayvanın telef olması mahalle sakinlerini alarma geçirdi.

Köpeği ölen genç, sorumluların cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade ederek, "Bu olay hayvanların yanı sıra toplum sağlığı açısından da çok büyük tehlike arz ediyor" diyerek yetkilileri göreve çağırdı.
 
Merkez Osmangazi ilçesi İsmetiye Mahallesi'ndeki ormanlık alana bırakılan zehirli balıklar, çevredeki köpeklerin telef olmasına yol açtı. Hayvanlarını kaybetmenin acısını yaşayan mahalle sakinleri, hemen durumu Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Belediye ekipleri, ormandaki zehirli balıklar ve bu balıkları yiyerek telef olan hayvanları tek tek topladı. Bu hayvanların kireçlenerek gömüleceği ifade edildi.
 
Mantar toplamak için gittiği ormanda köpeği Jack'in zehirli balıkları yemesiyle hayatını kaybettiğini söyleyen 26 yaşındaki Aykut Saran, "Onu apar topar veterinere götürdüm fakat tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Durumu Osmangazi Belediyesi ekipleri bildirdik. Hemen bölgeye gelip gerekli incelemelerde bulundular fakat balıkların zehirlenmesinde kullanılan ilaç çok etkili. Bu ormandaki pek çok yabani hayvanın da telef olmasına, hatta insan sağlığı açısından da ciddi tehlike oluşturabilir. Bu sorumsuzluğu yapan kişinin tespit edilerek cezalandırılmasını istiyorum. Onun için gerekli müracaatı yapmaya geldim. Benim köpeğimin suçu neydi?" dedi.
 
İsmetiye Mahallesi sakinlerinden Ramazan Aslan (49) ise ormanın muhtelif yerlerinde de zehirli balıkların olabileceğini, bu balıklarda kullanılan zehrin deri ve solunum yoluyla insanlara geçebilecek kadar etkili olduğunu iddia etti. Yetkililerin bir an önce olaya el atmasını isteyen Aslan, "Hepimiz tedirginiz. Bu olay bizi çok üzdü. Bu ilacın 4 ay etkisi var. Oraya mantar toplamaya giden aileler, çocuklar var. Bunlar bu balıklara ellerse zehir onlara da bulaşır" diye konuştu.
 
Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan da bu konunun hem hayvan hem de toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, "Komisyon olarak üzerimize düşeni yapacağız. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu olay hayvanların yanı sıra toplum sağlığı açısından da çok büyüt tehlike arz ediyor. Yetkililere sesleniyorum, bir daha oraya gidip oranın iyice araştırılmasını istiyorum. Avrupa'da hayvan refahı için çalışılıyor. Bizde ise hayvanların bir yaşam hakkının olduğunu yeni yeni anlatıyoruz. Umarım başarılı oluruz" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com