Bursa'nın turizmdeki hedefi, marka kenti olmak

Bursanın turizmdeki hedefi, marka kenti olmak
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Önal:

BURSA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, "Marka kent olarak nitelendirilen Bursa'nın artık yola çıkmasını istiyoruz bu tanıtım noktasında. Biz Bursa'nın önümüzdeki kısa, orta ve uzun dönemde hakikaten turizminin gelişebileceğini, hem yöre hem ülke ekonomisine çok daha katkılar sağlayacağını düşünüyoruz ve bunun için çalışıyoruz" dedi. 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Önal, genel müdürlük yöneticileri ve turizm sektörünün temsilcileriyle bir otelde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Vali Karaloğlu, programda yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni bir tanıtım kampanyası dönemine girdiğini, o kampanyanın tanıtım stratejinde Bursa'nın da bulunduğu yeri görmek ve ona destek vermek istediklerini söyledi. 

Bursa'nın turizmde marka şehir haline gelmesi için uzun süredir üzerinde yaptıkları çalışmalarda sona geldiklerine dikkati çeken Karaloğlu, "Biz daha önce bunu tanıtma birliğinin genel kuruluna sunmuştuk. Bu çalışmayla ilgili buradaki arkadaşların da görüşlerini aldık. Memnuniyetle  şunu gördük ki bizim yaptığımız çalışmayla, bakanlığın şuan sürdürmüş olduğu çalışmanın çok ciddi paralellikleri var, birbirlerini tamamlayan yönleri var. Bu bizi mutlu etti. İnşallah önümüzdeki dönemde bakanlığımızın bize gösterdiği yolda var olan Bursa'nın büyük turizm potansiyelini harekete geçirmek istiyoruz. Bütün hedefimiz bu" diye konuştu.

Bursa'nın çok ciddi bir turizm potansiyeli olduğuna değinen  Karaloğlu, "Allah bu kente her türlü değeri vermiş. Yazını, kışını, doğasını, kültürünü, inancını da vermiş. Şimdi sağlık turizmi için çalışıyoruz. Termali var, medikali var. Bunların tamamını ürün haline getirip pazara nasıl sunacağız? Bütün gayretimiz bu" ifadelerini kullandı.

 

-Bakanlığın tanıtım stratejisinde yaptığı yenilikler

 

Genel Müdür Önal ise Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak tanıtım stratejisinde yenilikler yaptıklarını hatırlattı. 

 Bakan Ömer Çelik'in göreve geldiğinde bir tespitte bulunduğunu ve kendilerini de bu çerçevede talimatlandırdığını bildiren Önal, şöyle devam etti:

"Sayın bakanımız, Türkiye'nın son 12-13 yılda büyük bir değişim geçirdiğini ve bu değişim neticesinde Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını söyledi. Artık ülkenin, ekonomisiyle, dünyadaki stratejik konumuyla, siyasetiyle, dış politikasıyla hepimizin ve dünyanın hissettiği başka bir noktaya geldiğini, bu gelinen yeni noktayı temsil edecek ve Türkiye ile ilgili gerçek durumu algılara, Türkiye'nin dışarıdan algısına yaklaştıracak bir tanıtım stratejisi oluşturmamız gerektiğini ifade etti. Bu tanıtım stratejisini de fiiliyata geçirecek yeni argümanlar bulmamaz gerektiği noktasında bizi talimatlandırdı. Bizler de bakanlık olarak, genel müdürlük olarak son yıllarda yaptığımız bütün çalışmaları masaya yatırıp, eksilerimizi, artılarımızı ortaya koyarak Türkiye'yi dünyaya gerçekliğini, öz değerlerini, kültürünü, turizm değerlerini tanıtacak, dışarıdan Türkiye algısını, Türkiye realitesine yaklaştıracak bir strateji oluşturarak ve bu stratejinin de elemanlarını, uygulanış  biçimlerini ortaya koyarak yeni bir plan yaptık. Bu planı da fiiliyata geçirme noktasında son 1 yıldır bütün genel müdürlüğümüz ekibi olarak çok yoğun bir çalışma içine girdik."

 

-Yeni tanıtım stratejisiyle Türkiye'nin bilinirliğinin daha da artırılması hedefleniyor

 

Önal, bu çalışmaları yaparken bakanlığın bugüne kadar ki tüm bilgi ve birikimlerinden faydalandıklarını dile getirirken, geniş bir yapı oluşturduklarını anlattı. 

Türkiye'nin dünyada şu an en fazla turist çeken 6 büyük destinasyondan biri olduğunu vurgulayan Önal, yeni tanıtım stratejisiyle ülkenin bilinirliğini daha da artırmayı kendilerine hedef olarak belirlendiklerini kaydetti. 

Tanıtımlarda yerele de oldukça önem verdiklerini ve çeşitli programlar hazırladıklarını ifade eden Önal, şöyle konuştu:

"Bu çerçevede nisan ayının sonunda en geç mayıs başlarında buraya destinasyon ekibimizi göndereceğiz. Bu 3 haftalık hazırlık aşamasında hem il müdürlüğümüz hem valiliğimiz hem de sektörümüzden bazı çalışmalar yapmalarını isteyeceğiz. Hemen sonrasında Bursa'yı merkez alan ve belirlediğimiz odak destinasyonlar başta olmak üzere birçok ülkeden Bursa'ya bir basın temalı basın gezisi organize edeceğiz. Bunu bakanlık olarak organize edeceğiz. Bursa özel sektörü ve kamu kurumlarıyla sizlerin bize yardımcı olacağınızı umuyoruz. Marka kent olarak nitelendirilen Bursa'nın artık yola çıkmasını istiyoruz bu tanıtım noktasında. Biz Bursa'nın önümüzdeki kısa, orta ve uzun dönemde hakikaten turizminin gelişebileceğini, hem yöre hem ülke ekonomisine çok daha katkılar sağlayacağını düşünüyoruz ve bunun için çalışıyoruz." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com