Burun eğriliğine dikkat

Burun eğriliğine dikkat
Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Akın Zengin, burun eğriliğinin, nefes alma güçlüğü, gırtlak ve bronş iltihaplarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Özel BSK Kütahya Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Akın Zengin, burun eğriliğinin, nefes alma güçlüğü, gırtlak ve bronş iltihaplarına neden olabileceği uyarısında bulundu.
Op. Dr. Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, burun bölmesinin eğriliği ve burnun dış görünümündeki deformasyonun, hem yüz kemiklerindeki gelişim bozukluklarına bağlı çekilmeler, yüz ve buruna olan travmalar, hem de doğum sırasında bile oluşabilen burun kemiği kırıkları sonucu ortaya çıktığını belirtti.
Burundan nefes alma güçlüğü, sürekli ağızdan nefes almaya bağlı boğazda kuruma, yanma, yabancı cisim hissi, horlama, bazen uykuda nefes kesilmeleri, baş ve yüz ağrıları, tekrarlayan sinüs iltihapları, gırtlak ve bronş iltihapları, orta kulağı havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilim, bazı sinüslerin ameliyatlarında ve belli tip burun kanamalarında burun bölmesi eğriliğinin düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Zengin, şunları kaydetti:
''Ameliyatta amacımız öncelikle rahat nefes almanızı sağlayacak, yüzünüze en uygun, doğal görünümlü bir burun oluşturmaktır. Ameliyat burun içinden veya burun ön kısmından ufak bir kesi ile girilerek burun cildinin burun sırtından kaldırılması yoluyla yapılır. Anesteziyi takiben burun bölmesi üzerindeki örtü tabakası (mukoza) kesilir ve burun bölmesinin üzerinden ayrılır. Kıkırdak ve kemikteki eğri ve fazla olan kısımlar çıkartılarak, burun bölmesi düzeltilir. Eğer burun içindeki etler de (konkalar) çok büyük ve solunumu zorlaştırıyorsa, aynı zamanda burun etlerinin de fazla olan kısmı çıkarılarak veya yakılarak (koterize edilerek) küçültülür. Burun cildi ön kısımdan yapılan kesi ile burun cildi alttaki kıkırdak ve kemik çatıdan ayrılır. Burun dış yapısını oluşturan burun kemiği üst kısmından kesilerek iki kemik birbirinden ayrılır. Burun kemikleri yan kısımlarından osteotom denen keskilerle kırılarak ve kıkırdak çatıdaki bozukluklar kıkırdaklara yapılan kesiler, dikişler ve kıkırdak yamalarla burna tekrar şekil verilir. Ameliyatın sonunda gerekli dikişler konulduktan sonra burun içine her iki tarafa genellikle 2-3 saat saat sonra çıkarılmak üzere burun içinden sızan kanları toplamak için geçici paraşüt gazlı bez yerleştirilir. Burun dış kısmına çatıyı sabit tutmak ve darbelerden korumak için bandaj ve üstüne alçı yerleştirilir. Alçı 1 hafta burun sırtında kalır ve 1 hafta sonra alçı yenilenerek toplam 14 gün alçı işlemi uygulanır. Burun bölmesi eğriliğinin tedavisi için günümüzde başka bir tedavi yöntemi yoktur.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com