Bütçe açığı Ekim'de 4.4 milyar

Bütçe açığı Ekim'de 4.4 milyar
Maliye Bakanlığı, Ekim ayında bütçe açığının 4.4 milyar TL olduğunu açıkladı.

Merkezi Yönetim Bütçesi, Ekim'de 4.4 milyar lira açık verdi. Maliye Bakanlığı, Ocak-Ekim döneminde 18.8 milyar lira açık verdiğini açıkladı.
 
2012 yılı Ekim ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,8 artarak 27.3 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 29.2 oranında artarak 31.7 milyar lira olarak gerçekleşti.
 
Ocak-Ekim döneminde ise bütçe gelirleri 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 11.2 artarak 271 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 18.1 oranında artarak 289,8 milyar lira oldu.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekim ayında merkezi yönetim bütçe sonuçlarının Orta Vadeli Program'da (OVP) öngörülen çerçevede gerçekleştiğini ve bunların yıl sonu hedeflerinin yakalanacağı yönünde olduğunu söyledi.
 
Ekim ayı bütçe sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Şimşek, "Ekim ayında bütçe rakamları OVP'de öngördüğümüz çerçevede gerçekleşmiştir" dedi. Bütçe açığının Ekim ayında 4.4 milyar TL, Ocak-Ekim'de de 18.8 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu:
 
"10 aylık gerçekleşme rakamı, 2013-2015 OVP'sinde öngördüğümüz 33.5 milyar liralık yıl sonu beklentimizin yüzde 56'sına denk gelmektedir. 2012 yılı gerçekleşmeleri, yıl sonu için OVP'de öngördüğümüz bütçe hedeflerimizi yakalayacağımız yönündedir."
 
"Önümüzdeki dönemde de mali disiplinden taviz vermeden maliye politikalarımızı şekillendireceğiz" diyen Şimşek, "OVP'de belirttiğimiz üzere bütçe açıklarını ve borçluluk oranlarını daha da azaltarak ülkemizin istikrarını korumaya devam edeceğiz." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com