Bütçe artışında da sonlarda!..

Bütçe artışında da sonlarda!..
TBMM Genel Kurulunda, 94 devlet üniversitesinin 2011 yılı bütçesi kabul edildi. Bazı üniversitelerin bütçeleri yüzde 50 civarında artırılırken, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) bütçesi ise yüzde 7 artırıldı. DPÜ bu bütçe ile 94 devlet üniversites

TBMM Genel Kurulunda, 94 devlet üniversitesinin 2011 yılı bütçesi kabul edildi. Bazı üniversitelerin bütçeleri yüzde 50 civarında artırılırken, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) bütçesi ise yüzde 7 artırıldı. DPÜ bu bütçe ile 94 devlet üniversitesi arasında 93'üncü sırada yer alarak ancak sondan ikinci olabildi.
-DPÜ'DE ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN GELİR ANCAK 3 BİN TL-
2011 yılı üniversite bütçeleri içerisinde Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) bütçesinin en az artış gören bütçelerden birisi olduğu ifade edilyor. Edinilen bilgiye göre öğrenci başına düşen bütçe dikkate alındığında, 94 devlet üniversitesi arasında DPÜ'nün sondan 2'nci üniversite durumunda olduğu öğrenildi.
Öğrenci başına düşen üniversite ödenekleri açısından bir karşılaştırma yapıldığında ise bu farkların çok daha büyük olduğu ifade ediliyor. Örneğin, 1992'de kurulan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünde öğrenci başına düşen ödenek yaklaşık 24 bin TL iken, Harran Üniversitesinde 10 bin TL, Dumlupınar Üniversitesinde ise bu değer ancak 3 bin TL olduğu belirtildi. Bu farkın oldukça büyük olduğu ve DPÜ'nün bu bütçe ile 94 üniversite arasında ancak 93'üncü sırada yer aldığı belirtiliyor.

-EN DÜŞÜK BÜTÇE ARTIŞI DPÜ'DE-
1992 yılında kurulan yirmi iki üniversite içinde Balıkesir ve Celal Bayar üniversiteleri yüzde 30'un üstünde artışla bütçelerini en fazla artıran üniversiteler olurken, Galatasaray Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Harran ve Dumlupınar üniversiteleri yüzde 4,2 ile yüzde 7,3 arasındaki oranlarla en düşük bütçe artışlarına sahip üniversiteler olduğu öğrenildi.
1992 yılında Kütahya'da kurulan Dumlupınar Üniversitesi Kütahya'nın kalkınması ve gelişmesi için iyi bir fırsat konumunda ancak DPÜ ile aynı yıllarda kurulan üniversitelere 2011 yılı bütçesinden büyük ödenekler ayrılırken mevcut hükümete en büyük desteği veren Kütahya'da bulunan DPÜ, 94 üniversite arasından hükümet tarafından ayrılan bütçe ile ancak sondan ikinci olabildi.
DPÜ'ye ayrılan bütçenin bu kadar az olmasının sebepleri kamuoyunca merak edilirken; DPÜ'nün kadrosunun niçin bu kadar kısıtlı tutulduğu ve 2008 Mayıs ayından bu yana tıp fakültesi kadrolarına kullanma izni verilmemesinin sebeplerinin neler olduğu gibi soruların cevap bekliği ifade ediliyor

-TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ BÜTÇESİ YÜZDE 57,1 ORANINDA ARTIRILDI-
Tunceli Üniversitesi'ne ayrılan pay yüzde 57,1 oranında artarak 20,5 milyon TL'den 32,3 milyon TL'ye yükseldi. Bunun yanı sıra Gümüşhane Üniversitesi'ne ayrılan bütçe geçen yıla göre yüzde 44,2; Sinop Üniversitesi'ne ayrılan pay yüzde 30,5; Gazi Üniversitesi'ne ayrılan bütçe geçen yıla göre yüzde 27,6 oranında artış gösterdiği de örneklerle sıralanabilir.

-DPÜ'DE SERMAYE GİDERLERİ YÜZDE 18 AZALMIŞ-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e “Dumlupınar Üniversitesine neden düşük ödenek veriliyor?” şeklinde TBMM Genel Kurulunda soru sorulması üzerine Şimşek; 'Dumlupınar Üniversitesinin 2011 ödenek artışlarını ben söylüyorum. Personel giderleri yüzde 15,3, mal ve hizmet için ödenek yüzde 23 artmış, cari transferler yüzde 101, yalnız sermaye giderleri yüzde 18 azalmış. Demek ki Dumlupınar'ın 2011 için öngörülen yatırımlarında bir azalma söz konusudur. Muhtemelen o anlamda genel ödeneklere yansımıştır' şeklinde DPÜ bütçesinin neden düşürüldüğü ile ilgili açıklamada bulunduğu öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com