Bütün bilgiler silinecek

Bütün bilgiler silinecek
ABD’li yetkililer, 21 Ocak tarihinde kapatılan dünyanın en büyük dosya paylaşım sitesi Megaupload.com üyelerine ait verilerin iki hafta içinde tamamen silinebileceği uyarısı yaptı.

ABD Adalet Bakanlığı, telif hakkı sahiplerini 500 milyon dolar zarara uğrattığı suçlamasıyla Megaupload’un kurucusu Kim Dotcom ve sitenin yedi operatörü için yakalama emri çıkartmıştı. Yeni Zelanda’da gözaltına alınan ve kefaletle tahliye talebi reddedilen Dotcom, 50 yıl hapis cezası alabilir. ABD’li yetkililerin yarından itibaren site üyelerinin verilerini silmeye başlayabileceklerini açıklaması ise milyonlarca üye arasında endişeye neden oldu.

Megaupload avukatları, milyonlarca film, müzik ve diğer dosyaların yasa dışı olarak paylaşıldığı suçlamasıyla erişimi bloke edilen sitede, kullanıcılarının da şahsi verilerinin bulunduğunu belirtti. Avukat Ira Rothken, megaupload’un veri depolanması için başka şirketlerle anlaştığını, ancak ABD hükümetinin megaupload’a ait kaynakları dondurması nedeniyle, kullanıcıların aile fotoğrafları dahil milyonlarca dosyasını saklayan şirketlere ödeme yapılamadığını ifade etti.

Veriler silinecek

ABD’li yetkililer, Megaupload’un verilerini depolayan Carpathia Hosting ve Cogent Communications Group şirketlerine ödememe yapılmaması halinde, söz konusu şirketlerin yarından itibaren kullanıcılara ait verileri silmeye başlayacağını ifade etti.

Wall Street Journal’a konuşan Megaupload avukatı Rothken, “kullanıcı verilerine tekrar erişilebilmesi adına veri depolama maliyetlerinin karşılanmasının tamamen hükümetin vereceği karara bağlı olduğunu ve bir anlaşmaya varmak konusunda hala iyimser olduklarını” ifade etti.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili ise “avukatların ve megaupload üyelerinin dile getirdiği endişelerin çok önemli olduğunu, savcıların teknik sorunlar hakkındaki başvuruları çok titiz bir şekilde inceleyeceğini” söyledi.

Bu açıklamaya rağmen, Carpathia Hosting ve Cogent Communications Group yetkilileri hafta sonunda Adalet Bakanlığı’na gönderdikleri mesajlara cevap alamadıklarını belirtti.

Rothken, verileri silinme tehlikesiyle karşı karşıya olan en az 50 milyon Megaupload kullanıcısı olduğuna dikkat çekti. Kullanıcılara ait verilerin Megaupload’u mahkemede savunmak adına büyük önem taşıdığını vurgulayan Rothken, “ABD hükümeti ve megaupload olarak tüketici haklarını savunmak adına işbirliği yapabileceğimize inanıyorum” dedi.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com