"Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

"Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Sayıştay'ın kamu hesaplarıyla ilgili denetimi konusunda değerlendirmede bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dokunulmazlık konusunda, "Gelin bekleyen bütün dokunulmazlık dosyalarını ilgili Karma Komisyon değerlendirsin, Genel Kurul'a indirelim ve bütün dokunulmazlıkları kaldıralım. 868 dosya ile ilgili milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıralım" çağrısı yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Sayıştay'ın kamu hesaplarıyla ilgili denetimi konusunda değerlendirmede bulundu.

2010 yılı sonunda yeni bir Sayıştay Yasası'nın kabul edildiğini hatırlatan Hamzaçebi, "Ancak devletin 2010 yılı harcamaları Sayıştay tarafından denetlenmemiştir. Bunun gerekçesini Sayıştay yeni yasaya uyum sağlama olarak ortaya koymuştur. Bu gerekçe gerçekçi değildir" dedi. Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Devletin 2011 yılı harcamalarının ise Sayıştay tarafından denetlendiği ve bu denetim sonucunda 132 adet rapor düzenlendiği halde bu raporlar TBMM'ye intikal ettirilmemiştir. Sayıştay'ın görevi 132 raporu TBMM'ye göndermektir. 2013 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı üzerinde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmeler bu nedenle eksiktir. Milletin bütçe hakkı elinden alınmıştır. 12 Eylül darbesini yapan komutanlar bile kendi döneminin harcamalarını Sayıştay denetimi dışında bırakmayı düşünmemişlerdir. Bütçe hakkına darbe vurulmuştur."

Sayıştay'ın I. Abdüllaziz'in bir fermanıyla kurulduğunu ifade eden Hamzaçebi, "Sayın Başbakan bugünlerde Muhteşem Yüzyıl dizisi nedeniyle Kanuni Sultan Süleyman'a sahip çıkan, onun Muhteşem Yüzyıl'da yanlış tanıtıldığını söyleyen değerlendirmeler yapıyor. Sayın Başbakan'a ben padişah Abdüllaziz'in bir fermanla TBMM'ye verdiği ve 150 yıldır var olagelen bütçe hakkına da sahip çıkmasını tavsiye ediyorum. Bütçe hakkında darbe vurmaya Sayın Başbakan'ın hakkı yoktur" diye konuştu.

Sayıştay Başkanlığına bugün Bilgi Edinme Kanuna göre bir başvuru yapacağına işaret eden Hamzaçebi, "132 raporu bütçe hakkının sahibi bir milletvekili olarak Sayıştay'dan talep edeceğim. Bu raporlar üzerine grubumuz tarafından bir komisyon oluşturulacak, parlamentonun gözünden hangi yolsuzluklar kaçırılmıştır biz tespit edeceğiz, kamuoyuyla da paylaşacağız" dedi.

-SORULAR-

Bir basın mensubunun, "Anadilde savunmaya ilişkin tasarı Adalet Komisyonu'nda geçti, bu konuda partinizin görüşü nedir?" sorusuna Hamzaçebi, "Görüşümüz açık ve nettir. Elbette farklı görüşler olabilir, bu demokrasinin gereğidir, ancak bizim resmi görüşümüz Genel Başkanımız ve komisyon üyelerimiz tarafından komisyonda açıklanmıştır. Bunun dışında herhangi bir görüşümüz yoktur" yanıtını verdi.
"Bütçe önümüzdeki günlerde Genel Kurul'a gelecek, bir eylem planı var mı?" sorusuna Hamzaçebi, "Hayır bütçe görüşmeleri bir eylem yeri değildir" diye konuştu.

Bir basın mensubunun, "MASAK Raporu'nda bazı darbeci generallerin malvarlıklarının artışından bahsediliyor, ne diyorsunuz?" sorusuna ise Hamzaçebi, "Raporla ilgili yine bugün basında yer alan haberler o bilgilerin doğru olmadığı yönünde. Doğrusu raporun sıhhati sağlığı konusunda emin değilim. Sağlıklı bir değerlendirme yapma imkanı şu anda yok diye düşünüyorum" dedi.

"Darbe Komisyonu'nun raporunda bazı öneriler yer aldı, devlet sırrı, ticari sır gibi kavramlar konusunda öneriler var, ne diyorsunuz?" sorusuna Hamzaçebi, "Devlet sırrı, ticari sırrı gibi kavramlar elbette gözden geçirilebilir, ancak ticari sır kavramını gözden geçirirken ticari hayatın bir rekabet üzerine oturduğunu bilmek durumundayız. Yine devlet sırrı kavramı devletin veya derin devletin yapmış olduğu birtakım yasa dışı uygulamaların saklanmasına gerekçe olamaz. Devlet sırrı kavramı bunun için kullanılamaz.

Faili meçhullerin araştırılması konusunda TBMM'ye sayısız kez araştırma önergesi verdik. Gelin hemen en kısa zamanda faili meçhulleri araştırmak üzere bir komisyonu kuralım" diye konuştu.

-"868 DOSYA İLE İLGİLİ MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIĞINI KALDIRALIM"-

"BDP milletvekillerinin fezlekeleri Genel Kurul'a gelmesi halinde tavrınız ne olacak?" sorusuna Hamzaçebi, şu yanıtı verdi:

"Konuyu Sayın Başbakan'ın çizdiği çerçevede tartışmayı doğru bulmuyorum. Bir süredir terör olayları durdu, açlık grevleri Apo'nun talimatıyla sona erdirildi. Sayın Başbakan bir süre önce idam cezasının geri gelmesi yönünde yaptığı değerlendirmeler birden kamuoyunun önünden çekildi. Ama bu sürece paralel olarak Sayın Başbakan birtakım adımlar atıyor, anadilde savunma, dedi yine bir Başbakan yardımcısı Kürtçe kamu hizmeti, dedi ve Sayın Başbakan valilerin seçimle gelmesi tartışılmalı, dedi. Aslında Sayın Başbakan'ın demek istediği federasyonu tartışalımdır.

Milletin koyacağı tepkiyi dengelemek amacıyla BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını gündeme getirmiştir. Niyet diğer adımların üzerini örtmektir. Tıpkı Muhteşem Yüzyıl tartışmasıyla kamuoyu gündemindeki bazı konuları ikinci plana atmak gibi.

Bizim dokunulmazlık ile ilgili görüşümüz gayet açık ve nettir. Birincisi yapılacak olan anayasa değişikliği ile dokunulmazlığı ifade özgürlüğüne düşünce özgürlüğüne indirgeyelim yani kürsü dokunulmazlığı dışındaki diğer dokunulmazlıkları kaldıralım. İkinci olarak bu zaman alacak bir şey, gelin bekleyen bütün dokunulmazlık dosyalarını ilgili Karma Komisyon değerlendirsin, Genel Kurul'a indirelim ve bütün dokunulmazlıkları kaldıralım.

Sizin söylediğiniz ayrımı kim yapacaktır? İyi suçlar, kötü suçlar, kötü suçları Genel Kurul'a indirelim ama diğerlerini indirmeyelim, kalpazanlık suçuyla ilgili fezlekeyi Genel Kurul'a indirmeyelim, böyle bir ayrım doğru değildir, gelin hepsini indirelim, bütün milletvekillerinin 868 dosyadır bu, 868 dosya ile ilgili milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıralım."

"Tavrınız ne olacak evet mi diyeceksiniz, hayır mı?" sorusuna da Hamzaçebi, "Gerekli açıklamayı yaptım, o dosyalar geldiğinde yine gerekli görüşümüzü ortaya koyarım. Sayın Başbakan terör örgütü mensuplarıyla kucaklaştı, bunları kaldıralım, elbette terör örgütü mensubuyla kucaklaşarak örgütün propagandasını yapmak suçtur. Bunun kabulü, hoşgörülmesi mümkün değildir ama Sayın Başbakan'a ben buradan bir soru sormak istiyorum. Örgütle kucaklaşan milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırıyorsunuz, öyle anlaşılıyor peki kucaklaşmanın öbür tarafı yani terör örgütü mensuplarıyla ilgili Sayın Başbakan ne yapıyor? O sorunun cevabı yok" dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com