“Bütün kurumlarla koordineli çalışıyoruz"

“Bütün kurumlarla koordineli çalışıyoruz"
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Zafer Meydanı'nın genişletilmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Zafer Meydanı'nın Kütahya kazandırılması için bütün kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. İça, ayrıca Kütahy

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Zafer Meydanı'nın genişletilmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Zafer Meydanı'nın Kütahya kazandırılması için bütün kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. İça, ayrıca Kütahya Belediyesi'nin çalışmaları hakkında da detaylı bilgiler verdi.
Yapılan yazılı açıklamda şu ifadelere yer verildi:
''Bugüne kadar hiç kimseyi ve kurumu hedef almadan, yapılacak hizmetleri kamuoyunda tartışmaya, görmediğimiz veya daha güzel, daha iyi bulduğumuz her eleştiriden faydalanmaya gayret gösterdik. Saplantı içinde olmadık. Kütahya'mızda gerçekleştirdiğimiz ve hazırladığımız projelere bugün bizi kişisel olarak eleştirenlerin ufku ve hayali yetişemez. Yapmak istediğimiz her projede önümüze set çekmek isteyenlerin, projelerimiz tamamlanıp halkın beğenisi kazanıldıkça bizden daha çok sahip çıktıklarını memnuniyetle görmekteyiz.
Son günlerde basını bilgilendirme anlamında Zafer Meydanı ile ilgili açıklamalarda bulunduk. Bu projenin halen niçin yapılamadığını, projenin hangi aşamada olduğunu, herhangi bir kurumu suçlamadan Belediye Meclisimizde alınan kararı ve uygulamaya geçmeden önceki aşamalarını anlattık. Son günlerde basında yer alan, 'Alelacele hazırlanmış, sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınmamış, şehrin ruhunu kavrayamamış, medeniyetimizin yansıyamadığı bir projenin yapılması bu şehre büyük bir haksızlıktır' diyen, eleştiri dozunu kaçıran, değerlendirmelerinde hakkaniyeti gözetmeyen, olayın geçmişini ve geldiği noktayı göremeyen, kendi ekibinin yaptığı çalışmalardan ve sağladıkları katkılardan bile habersiz, kişisel hırsın ürünü bir değerlendirmeyi ön yargı olarak görüyorum.'' şeklinde ifadeler kullanıldı. Zafer Meydanı çalışmasının çok eski bir proje olduğunu ifade eden İça, yeni oto terminalin tamamlanması ile mevcut oto terminali alanının Çinigar Meclisince görevlendirilen komisyonun 18'den fazla kurum ve kuruluştan görüş almasının ardından Valilik, Belediye ve Adliyenin kullanacağı kamu yerleşkesi şeklinde değerlendirilmesi görüşünün ağırlık kazandığını, bununla Belediye, Atatürk İlköğretim Okulu ve Valilik alanının taşınmasının gündeme geldiğine dikkati çekti. Zafer Meydanın yapım aşamlarında trafik düzenlemeri ile ilgili biligi verilen yazılı açıklamda şu ifadelere yer verildi:
''Atatürk İlköğretim Okulunun yanı sıra gelecekte Belediyenin ve Valiliğin de taşınması halinde Belediye Meclisimizce yapılan plan tadilatları ile iki katlı yer altı otoparkı ve meydan çalışması projesi bütünlük kazanmıştır. Tabi ki özel ve kamu mülkiyet sahiplerinin yasal haklarına saygımız vardır. İtirazlar Meclisimizde değerlendirilmiş, ticaret alanları yerine okul yerinin park alanları olarak meydan içinde yer almasının uygun olacağı kararında ısrar edilmiştir. Mülkiyet sahibi yargıya da başvurmuş, yargı Belediyemizi haklı bulmuştur. Bir üst mahkemeye de başvurmak suretiyle yargı süreci devam etmektedir. Bu süreci yok saymamız mümkün müdür? Bu süreç tamamlanmadan ya da hukuki süreci rızaen durdurmadan İl Özel İdaresi mülkiyetinin bulunduğu bir alanda Belediyemiz nasıl bir tasarrufta bulunabilir?
Hukuki süreç devam ederken projeyi olgunlaştırmak adına Belediyemiz, şehrimizin ulaşım sorununu çözmeye yönelik, kısaca 'ters akım' olarak adlandırdığımız projemizi tüm kamu kurum ve kuruluşları ile basınımız vasıtasıyla halkımızın bilgisine sunarak, görüşleri almak üzere tartışmaya açmış, ilimizin emniyet, trafik yetkilileri ile sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile konu tartışılmıştır. Konu, İl Trafik Komisyonunda ve Belediye Meclisimizde görüşülerek karara bağlanmıştır. Böylece trafik düzeni, içinde Valilik, Azerbaycan Parkı ve Belediyemizi de kapsayan geniş bir meydan projesinin sınırları belli olmuştur.
İmar planlarının yapımı, değiştirilmesi, şehrin gelişimine ait kararları almak belediyelerin görevleridir. Bu görevimizi bu güne kadar olduğu gibi halkla beraber, sivil toplum kuruluşlarıyla tartışarak, katkısı olan herkesi dinleyerek halkımızın seçtiği Belediye Meclisimiz yerine getirmektedir. Başkasının yapacağı işin şeklini tartışıp, haksızca eleştirip, kendisinden bekleneni söz kalabalığı ile geçiştirmek yerine somut çözüm önerisini içeren kararlar bir an önce kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Belediye Meclisimizin kararı iki aşamalıdır. Her halükarda proje bütün olarak yapılacaktır. Eğer İl Özel İdaresi devam eden hukuki sürece müdahale etmeden sonucunu bekleyecekse, belediyemiz kendi mülkiyetinde olan bölümlerde uygulama projesinin yapımı ile devam edilmesini istemiştir. Belediyemiz, projenin bütününü yapma gayretini de kanunen park alanlarının bedelsiz terki gerekirken, takas ve diğer önerilerde de bulunarak okul alanı buharlaştırmak yerine hakkaniyeti korumaya çalışarak özen göstermiştir. Buradaki tek amaç, kurumların hak ve hukukuna saygı duyarak, kısır tartışmalar yerine ihtilafsız alanlarda hizmet üretilmesini sağlamaktır. Kişisel düşünce ve hesaplar, kentimizin çıkarlarının önüne geçmemelidir. Bizler seçimlerde hizmet için oy istedik. Bizim her aşamada katkıda bulunmak isteyenlerin fikrine ihtiyacımız vardır, bu tür tartışmaların basın huzurunda polemik konusu yapılmasından, eleştirilerin kişiselleştirilmesinden dolayı büyük üzüntü duyuyorum.'' şeklinde açıklamlarda bulundu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com