"Bütün Sınavlar Şaibe Altına Girer"

"Bütün Sınavlar Şaibe Altına Girer"
KPSS'de yaşanan skandallarla Türkiye çalkalanıyor birçok eğitim sendikası yaşanan skandalın ortaya çıkması için açıklamalarda bulunuyor. Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, 2010 KPSS sorularının sızdırılması ile hem öğretmen adayla

KPSS'de yaşanan skandallarla Türkiye çalkalanıyor birçok eğitim sendikası yaşanan skandalın ortaya çıkması için açıklamalarda bulunuyor. Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, 2010 KPSS sorularının sızdırılması ile hem öğretmen adaylarının hem de atama bekleyen binlerce memur adayının mağdur edildiğine dikkat çekerek;'2010 KPSS tamamıyla iptal edilirse 2010'da atama bekleyen öğretmen ve memur adayları atanamayacak ve birçok insanın gelecek umutları sönmüş olacak' dedi.
'YÜZLERCE KÜTAHYALI ÖĞRETMEN HAYAL
KIRIKLIĞINA UĞRADI'
Kütahyalı yüzlerce öğretmenin atama beklediğini ancak soruların ÖSYM'nin güvenlik zaafiyetinden dolayı sızdırılması ile birlikte öğretmen adaylarının atamasının tehlikeye girdiğini belirten Karabekir, sınavın tamanının iptal edilmesi ihtimali ile birlikte 2010 atamalarının iptal edilebileceğine dikkat çekti.
2010'da KPSS'ye çok iyi hazırlanan ve hakkıyla sınavı kazanan memur adaylarının ÖSYM'nin güvenlik zaafiyetinden dolayı mağdur duruma düştüklerini savunan Karabekir konuşmasında şunları kaydetti:
'KPSS'de yaşanan güvenlik skandalının ve meydana gelen mağduriyetinin sorumlusu mevcut hükümettir. Bu hükümet döneminde daha önce maddi yolsuzluklar ortaya çıkmıştı. Bu yolsuzlukların haberlerini çeşitli medya organlarından millettçe hep beraber öğrendik. Soruların sızdırılması ile çok sayıda memur adayının hakkı yenildi. Medyadan öğrendiğimiz kadarıyla belli kesimler tarafından ÖSYM'den sızdırılan sorular yandaşlarına peşkeş çekilmiş. Milyonlarca insanın geleceğini ve iş hayatını etkileyen ÖSYM'de bu tür güvenlik zaafiyetinin bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi oluştuğuda sırrını koruyor.'

“SORULARI BELLİ KESİMLERCE SIZDIRILMIŞ OLABİLİR'
Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen açığını ücretli öğretmenlere kapatacağını açıklayan Karabekir, Kütahya'da da yıllardan beri bu uygulamanın olduğunu, bu tür uygulamlarla da öğretmenler arasında 'kadrolu' ve 'ücretli' öğretmen kavramının ortaya çıktığını söyledi. KPSS sorularının belli kesimler tarafından sızdırıldığını savunan Karabekir, mevcut hükümetin gereken hasassiyeti göstermesi gerektiğini özellikle vurguladı.
Ücretli ve vekil öğretmenlik gibi kavramların eğitimde kaliteyi düşürdüğünü ifade eden Karabekir, bu şekilde öğretmenlik yapan kişilerin her an kadrolu bir öğretmenin geleceği endişesiyle eğitim verdiğini ve bu endişeninde o öğretmende konsatrasyonun düşmesine neden olduğunu savundu.

'YAŞANAN SKANDAL
İSPATLANIRSA ÖSYM
ÇOK ŞEY KAYBEDER'
ÖSYM'de yaşanan skandalın tescillenmesi durumunda yapılan diğer sınavlarında güvenilirliğinin tehlikeye düşeceğini belirten Karabekir, şunları ifade etti:
'ÖSYM'de ki hırsızlık olayı ispatlanırsa ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlarında şayibeli olduğu şüphesi ortaya çıkar. Sınava giren milyonlarca insanın gelecek hayallerini karartan olayın bir an önce ortaya çıkması için yetkili birimlerin adaylara tatmin edici açıklamalarda bulunması gerekiyor. Şimdiye kadar öğretmenlere yapılan ve adeta bir zulüm halini alan öğretmen atamaları KPSS'de yaşanan skandalla had safaya ulaşmıştır.' şeklinde ÖSYM'nin memur adaylarına bilinçli veya bilinçsiz olarak haksızlık yaptığını vurguladı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com