Büyük Önder Atatürk'ü Andık

Büyük Önder Atatürk'ü Andık
Kütahya'da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 73. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri yapıldı. Simav, Hisarcık, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde de anma etkinlikleri yapıldı.

Kütahya'da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 73. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri yapıldı. Simav, Hisarcık, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde de anma etkinlikleri yapıldı.
Etkinlikler, Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin, Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na bırakılmasıyla başladı. Daha sonra sirenler çaldı ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunularak, bayraklar yarıya indirildi. Buradaki tören, İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle sona erdi.
Belediye Kültür Sarayındaki anma programında konuşan Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Vekili Mustafa Demir, Atatürk'ü, ''milli birliği, demokrasiyi ve kalkınmayı hayatı boyunca kılavuz edinmiş bir devlet adamı'' diye niteledi.
Atatürk'ün, ışığını ve ülküsünü milletine emanet ederek 73 yıl önce ebediyete intikal ettiğini belirten Demir, şunları söyledi:
''Gerek yaşamında gerekse ölümünde ona saygı duyan dünya liderleri, onun için askeri deha, iyi bir devlet adamı, örnek bir siyasetçi, vatanperver gibi sıfatları ifade etseler de milletine göre o eşsiz bir kahramandı. Milletlerin tarihinde müstesna yere sahip olan liderlerin hiçbiri, halkının Atatürk'e değer verdiği nispette bir kıymete ulaşamamıştır. Çünkü o, yeniden inşa ettiği ülkesini topyekun kalkındırma vizyonuna sahip olmuştur. Halkının kendisine verdiği bu büyük sevginin asıl kaynağını, onun düşünce ve inanç özgürlüklerine verdiği önem oluşturmuştur. O, kısacık hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağlamış ve dünya tarihinde benzeri görülmemiş izler bırakarak bu dünyadan ayrılmıştır.''
Daha sonra, Atatürk Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan eserler, öğrenciler tarafından okundu.
Katılımcılar, Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin sunduğu oratoryo gösterisi ve resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Atatürk anısına açılan fotoğraf ve resim sergilerini gezdi.
Etkinliklere, Kütahya Vali Vekili Mustafa İngenç, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumhur Söğüt, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

-Simav-
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 73. yıl dönümünde, Simav, Hisarcık,Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde düzenlenen törenlerle anıldı.
Simav'daki törenler, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin bırakılmasıyla başladı. Saat 09.05'te sirenler çalınarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen Türk Bayrağı, daha sonra yarıya indirildi.
Belediye Düğün Salonundaki törende ise İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Kemal Akbaş, Atatürk'ün asker kişiliği hakkında bilgi verdi.
Gülizar Eren İlköğretim Okulu Müdürü Eray Adıgüzel'in konuşmasının ardından Atatürk'ün hayatından kesitler anlatılarak, şiirler ile dünya liderlerinin Atatürk'ün vefatı sonrası yaptıkları açıklamalardan bölümler okundu.
Törenlere, Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Mustafa Akyar, Belediye Başkanı Kasım Karahan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Toksöz, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Simav Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Güntürkün, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

-Hisarcık-
Hisarcık'ta ilk olarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenkler bırakıldı. 09.05'te çalınmaya başlanan sirenler eşliğinde bayraklar yarıya indirilerek, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle buradaki tören sona erdi.
Belediye Düğün Salonundaki etkinlikte konuşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Baş, bazı insanların, bıraktığı eserler ve insanlığa hizmetleriyle ölümlerinden sonra da yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi.
Atatürk'ü, ''yaşamını milletine adayan, dağılan bir cihan imparatorluğunun sıkıntılarından yepyeni ve güçlü bir devlet meydana getirmeye çalışan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dahi adam'' diye niteleyen Baş, şöyle devam etti:
''Atatürk, hem Milli Mücadele hem de Cumhuriyet'i inşa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür. Bugün Büyük Atatürk'ün yolundan giden bizlere düşen görev de yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için 10 Kasım'ları aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın esin kaynağı haline getirmeliyiz. Atatürk'e saygının gereğinin bu olduğuna, onun manevi huzuruna ancak bu şekilde başımız dik alnımız açık olarak çıkabileceğimiz inancında olmalıyız. Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne her yönüyle sahip çıkacağımıza söz vererek, onu bu ölüm yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.''
Daha sonra öğrenciler tarafından Atatürk'ün hayatından kesitler anlatılarak, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Atatürk'e Cevabı okundu.
Etkinlik, dünya liderlerinin Atatürk'ün ölümünden sonra söylediği sözler ile şiirler okunmasıyla sonlandırıldı.


Pazarlar'dan Büyük Önder Atatürk, törenlerle anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 73. yıl dönümünde Pazarlar'da törenlerle anıldı.
Pazarlar Kaymakamı Yavuz Aslan, Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Cengiz Kuzu, Belediye Başkanı Ahmet Torun, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Pazarlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Murat Karahan, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, resmi kurum ve kuruluşların çalışanları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katıldı.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından çelenkler anıta bırakıldı.
Pazarlar İlköğretim Okulunun hazırladığı anma programı ise Pazarlar Çok Programlı Lisesinde gerçekleştirildi.
Atatürk'ün hayatından kesitlerin anlatıldığı törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Şiir, resim ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

-Şaphane-
Şaphane'de, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 73. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği yapıldı.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri bırakıldı.
Saat 09.05'te sirenler çalınarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve bu sırada bayraklar yarıya indirildi. Buradaki tören, İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle sona erdi.
Belediye Düğün Salonunda ise saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.
Öğrenciler tarafından şiirler okunan törenden sonra ''Atatürk'' konulu fotoğraf sergisi gezildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com