'Büyük Sansür Paketi' Meclis gündeminde!

'Büyük Sansür Paketi' Meclis gündeminde!
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun, çocukları ve gençleri koruma gerekçesiyle yaptığı çalışmanın sonucunda interneti büyük bir yasaklar silsilesi bekliyor...
Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Doğan, internetle ilgili büyük bir yasak paketinin TBMM’ye gelmek üzere olduğunu iddia etti.
 
Buna göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelen ‘Aile ve SosyalPolitikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri’ ile ilgili bir tasarıda, interneti geniş oranda denetim altına alacak maddeler yer alıyor.

İşte Yalçın Doğan’ın bugünkü köşesinden duyurduğu ‘sansür maddeleri’:
 
 
1-Anahtar kelime engelleme sistemi yoluyla internetten erişimi sınırlamak kolaylaşıyor. Örneğin, Youtube’un içinde anahtar kelimeler nedeniyle sakıncalı bulunan bir videoyaTürkiye ’den erişilemeyecek. O anahtar kelimeyi kim belirleyecek belli değil.

2- Daha beteri: Her bireyin internette faaliyeti, hangi siteleri gezdiği, hangi kelimeleri aradığı, sosyal ağlarda neler yaptığı kayda alınacak ve o kayıt bir-iki yıl saklanacak.

3- Hükümet kontrolünde “birlik” kuruluyor, erişim sağlayıcılar buraya zorunlu olarak üye olacak. Madem çağımız “iletişim çağı” ve en önemli iletişim aracı internet, o zaman çek bir sansür internete. Neden “Aile Bakanlığı” ile ilgili tasarıda? Tasarının genel gerekçesinden bir cümle bu soruyu karşılıyor:

“Aileyi, çocukları, gençleri, internet dahil, elektronik iletişim araçlarının suiistimal edilmesi suretiyle uyuşturucu alışkanlığı, cinsel istismar, intihara sürükleme ve benzeri kötü alışkınlara teşvik eden yayınlardan korumak için…”

Yalçın Doğan'ın köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com