BÜYÜK SKANDAL! ÖSYM Sınavı İptal Etti

BÜYÜK SKANDAL! ÖSYM Sınavı İptal Etti
YGS'de şifre iddiaları henüz netlik kazanmamışken, ÖSYM yaptığı açıklamayla; 8 ilde cezaevlerinde yapılan sınavı iptal etti! İşte ayrıntılar...

YGS'de şifre iddiaları henüz netlik kazanmamışken, ÖSYM yaptığı açıklamayla bir skandalı daha kabul etti: 8 ildeki cezaevlerinde yapılan Fen Bilimleri sınavı, hatalı kitapçık nedeniyle iptal edildi.

Kamuoyu, YGS'deki şifre iddialarının açıklığa kavuşması için savcılık soruşturmasının sonucunu beklerken, ÖSYM'den gece saatlerinde yapılan bir iptal açıklaması, yeni bir skandalı daha ortaya çıkardı.

Kurum, daha önce basında yer alan bazı cezaevlerinde yapılan sınavlarda hatalı kitaçıklar dağıtıldığı yönündeki haberleri doğrular nitelikte bir karar verdi ve bu cezaevlerindeki sınavları iptal etti.

8 ildeki cezaevinde, YGS Fen Bilimleri sınavının iptal edildiği, gerekçenin hatalı kitapçık olduğu, sınavın Cumartesi günü tekrarlanacağı ve 150 adayın sınava gireceği belirtildi.

Kamuoyu, devam eden savcılık soruşturması sonucunda YGS'deki şifre skandalının açıklığa kavuşmasını beklerken, ÖSYM'den gelen bir açıklama, iddia niteliğindeki haberlerin doru olduğunu ortaya çıkardı.

YGS sınavının yapıldığı gün, bazı cezaevlerine hatalı kitapçıkların gönderildiği, yedek kitapçıkların da hatalı olduğu ve bu nedenle 12.50'de sona ermesi gereken sınavın 17.00'ye dek sürdüğü; sınav devam ederken de sonuçların açıklandığı iddiaları ortaya atılmıştı.

ÖSYM, gece saatlerinde yaptığı açıklamayla bu iddiaları doğruladı. Kurumdan yapılan açıklamada, 8 cezaevindeki Fen Bilimleri sınavının iptal edildiği ve 150 adayın Cumartesi günü tekrar sınava gireceği belirtildi.

BİR İPTAL NEDENİ DAHA!
Bu durum, şifre iddialarının yanı sıra başka bir nedenle daha YGS'nin iptal edilme ihtimalini ortaya çıkaracak.

ÖSYM tarihinde bir ilk yaşanacak ve bazı adaylar aynı sınavda farklı soruları çözecek. Cezaevi dışından bir adayın, 'sorular denk değil ve bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırı' iddiasıyla açabileceği dava, iptali gündeme getirebilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com