Büyük takas nefes kesecek!

Büyük takas nefes kesecek!
Hamas'ın 2005 yılında esir aldığı İsrailli asker Gilat Şalit bugün özgürlüğüne kavuşuyor...

İsrail ile Hamas arasında imzalanan ve Şalit karşılığında 1027 Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağı takas için film senaryolarını aratmayacak bir plan yapıldı.

Bugün Türkiye saati ile 12.00'da başlaması beklenen takasta İsrail gazetesi Haaretz'e göre 11 aşama izlenecek. Şalit, Hamas tarafından serbest bırakılır bırakılmaz Uluslararası Kızıl Haç Örgütü ya da Mısırlı bir temsilci tarafından karşılanacak. Şalit'in serbest bırakıldığının onaylanmasının ardından İsrail, tutuklu 27 Filistinli kadını serbest bırakacak. Daha sonra Hamas Şalit'i Mısır üzerinden Refah Kapısı'na aktaracak. Yaklaşık 15 dakika Mısır'da kalacak olan Şalit buradan İsrail'e geçecek. Transferin gerçekleştiğinin onaylanmasının ardından Filistinli tutuklular serbest bırakılacak. Tutuklulardan yurtdışına gönderilecek olanları Mısır'a gidecek.

Şalit daha sonra İsrail'in Mısır ve Gazze sınırı yakınında bulunan bir ordu üssüne transfer edilecek ve buradan annesini araması içine eski cep telefonu kendisine verilecek. Daha sonra burada bir ön check-up'tan geçirilecek olan Şalit, Tel Aviv'in güneyindeki Tel Nof askeri üssüne götürülecek. 25 yaşındaki İsrailli asker burada Başbakan Binyamin Netanyahu ve ailesi tarafından karşılanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com