Büyük üstad hayatını kaybetti

Büyük üstad hayatını kaybetti
Akciğer kanseri nedeniyle tedavi altına alınan tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter, yaşamını yitirdi.
Türk tiyatrosunun usta ismi Müşfik Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kenter, akciğer kanseri ve buna bağlı gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Kenter, 7 Ağustos Salı gününden beri yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu.
 
Büyük usta için 17 Ağustos Cuma günü saat 10.00'da Kenter Tiyatrosu'nda düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camisi'nde cenaze namazı kılınacak.

Müşfik Kenter kimdir?
 
Sanat dünyasını yasa boğan Müşfik Kenter, 8 Eylül 1932 yılında İstanbul'da doğdu. Tiyatrocu Yıldız Kenter'in kardeşi olan Kenter, ablası ile birlikte Kent Oyuncuları'nı kurdu. 1947'de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başlayan Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü. Okulu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyatrosuna girdi. Sanat yaşamı, devlet tiyatrosunda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.
 
Müşfik Kenter, 1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı, İstanbul'a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Küçük Sahne'de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde biraraya geldiler ve dörtlü olarak birlikte uzun yıllar tiyatro yaptılar. 1960-1961 yılları arasında Site Tiyatrosu'nu kurdular. 1962'de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968'de İstanbul'da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladılar.
 
Kenter, İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller'den burslar alarak Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yapmış ve incelemelerde bulundu. İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi birçok ülkede oyunlar sergiledi.
 
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığını ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.
 
Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yapan Kenter, 1966 Antalya Film Festivali'nde, Bozuk Düzen filmiyle "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Yerli ve yabancı TV filmlerinde seslendirme yaptı.

Müşfik Kenter'in ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. Kenter'in ölüm haberi üzerine televizyon kanallarının canlı yayınlarına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile tiyatrocular üzüntülerini dile getirdiler.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Türk tiyatrosunun saygın ismi Müşfik Kenter'in vefatından derin üzüntü duydum" diyen Gül, ömrünü tiyatroya adayan, kültür ve sanat hayatında önemli hizmetlerde bulunan Müşfik Kenter'in, sesi, yeteneği, örnek sanatçı kişiliği ve oynadığı rollerle halkın büyük beğenisini kazandığını belirtti. Gül, mesajında, "Sanat dünyamız ve ülkemiz için büyük bir kayıp olan Müşfik Kenter, her zaman sevgiyle, saygıyla ve takdirle hatırlanacaktır. Usta oyuncu Müşfik Kenter'e Allah'tan rahmet, Kenter ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Sanat dünyamızın usta oyuncusu Müşfik Kenter'in vefatından büyük üzüntü duydum. 80 yıllık ömrünün tamamına yakınını sanata vakfeden, yetiştirdiği sanatçılarla sanat dünyamızı zenginleştiren usta sanatçımızı her zaman hatırlayacağız. Örnek sanatçı kişiliği ile halkımızın kalbinde yer tutan merhum Kenter'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Hepimizin başı sağolsun. Müşfik hocanın sesi uzun zaman kulaklarımızdan gitmeyecek. Sanatçılar kolay kolay ölmezler, geride bıraktıkları eserlerle hep yaşaya gelirler. Ben de Kenter'i öyle hatırlayacağım. Kenterler tiyatrosunu çok dikkatle izlemişimdir. En son bu yıl Dünya Tiyatrolar Günü'nde, Adana'da tiyatro festivalinin açılışında birlikteydik, kendisine yaşam boyu onur ödülünü taktim ettik. Güzel bir konuşma yaptı, güzel sözler söyledi topluluğa. Güzel bir anı olarak kaldı. Eşiyle konuştum, ben bu kadar erken beklemiyordum. Onların tiyatroya getirdikleri kaliteden hiç vazgeçmemeliyiz bence. Tiyatro yapan, sanat yapan hepimize örnek olmalı. Herkes onu bir biçimde tanıyor, milletimize sabır diliyorum. Yeni sahneler açıyoruz, o sahnelerden bir tanesi Müşfik Kenter'in adıyla açılacak. Bizim için bir onur olur.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Değerli kültür ve tiyatro adamı, büyük usta Müşfik Kenter'in vefatından dolayı üzüntümüz derindir. Müşfik Kenter gibi sanatçıların ölümü, sadece aileleri ve yakınları için değil, ülkemiz ve ulusumuz için de bir kayıptır. Çünkü onlar halk için ve kültürümüz için gerçek birer değerdirler. Yerini doldurmak kolay olmasa da, Müşfik Kenter'in hafızalarımızdaki yeri uzun zaman silinmeyecek ve bu ülkenin insanları onu unutmayacaktır. Türk tiyatrosu, büyük sanatçının ölümüne üzülmekten çok; Müşfik Kenter gibi bir sanatçı yetiştirmiş olmakla gurur duymaktır. Öyle olduğuna da şüphemiz yoktur. Ustamıza Allah'tan rahmet, ailesi ve tüm tiyatro camiamıza başsağlığı diliyorum
 
Haldun Dormen: Çok büyük bir kayıp. Çok sevdiğim çok saydığım bir insandı. Yıllarca birlikte aynı çatı altında çalıştık. En ufak bir şeyimiz, tatsızlığımız olmadı. Bir filmde beraber çalıştık, başka bir oyunda çalıştık. Türk tiyatrosunun en büyük aktörlerinden biriydi. Eşine çok teşekkür etmek istiyorum, arkasında kale gibi durdu. Allah rahmet eylesin, hepimize de sabırlar versin.
 
Rutkay Aziz: Çok değer verdiğim, saydığım, sevdiğim bir meslektaşım, bir büyüğümdü. Kızımın da hocasıydı. Biz o iki kardeşle onları sahnede seyrederek onların tiyatro sevgisini, sevdasını, tutkusunu kazandık. Kolay kolay yeri doldurulamayacak. Büyük bir aktör büyük bir insandı. Büyük üzüntü ve acı içindeyim. Hepimizin başı sağ olsun.
 
Müjdat Gezen: Bütün tiyatro severlerin, öğrencilerinin, onu seven herkesin başı sağ olsun. Müşfik Abi’yi çok severdim. Sabah Yıldız Hoca’yla konuştum. Telefonda ağlayınca çok kötü oldum. Doğrusunu söylemek gerekirse bugün-yarın bekleniyordu. Yalnız iyi bir aktörü değil, iyi bir insanı da kaybettik. İkisini bir arada bulmak çok kolay olmuyor. Gerçekten çok üzüntülüyüm.
 
Ali Poyrazoğlu:  Çok üzüntülüyüm. Çok sevdiğim bir insandı. Dostum, arkadaşım, hocam ve ustamdı. Bir oyunda birlikte çalışmıştık; ‘Oğlum Çiçek Açtı’yı sahneye koymuştuk. Karşılıklı hiç oynamadık ama yıllarca aynı tiyatro sahnesinde çalıştık. Onların tiyatrosunu kiralamıştım. Her gün gördüğüm, sevdiğim, çok saygı duyduğum çok iyi kalpli, çok dost; gençlerden, yeni zihinlerden, yeni bakışlardan, aydınlıktan yana olan; insanın, dünyanın geleceği için derin kaygılar taşıyan ve hep o üzüntüyü içine gömüp gizlemeye çalışan çok hassas çok duygulu bir zihindi. Türk tiyatrosu ve insanlık için çok, çok büyük bir kayıp. İnşallah öğrencileri, bizler, bizden sonrakiler ondan bir şeyler öğrenmiş olanlar onun ruhunun kırıntılarını seyircilere, seyirciler vasıtasıyla da insanlığa geçirmeye devam ederler.
 
Halil Ergün: Biraz önce haber aldım, içim yandı. Türkiye, destansı bir aktörü kaybetti. Onlarca yıla imza atmış bir aktördü. Benim özel olarak hayran olduğum, tiyatro adamı, aktör ve hocaydı. Kendisini hayranlıkla izledim. Film setinde buluştum, onu hayranlıkla izledim. Çok akıllı bir insandı. İlk dublajım sırasında çalıştığım filme geldi. Dilim tutuldu, ellerim titremeye başladı. Konuşamadım. Bu durumu anlayınca geldi bana sarıldı. Beni bu kadar etkileyen bir aktördü. Başımız sağ olsun, bütün rahmetler üstüne olsun.
 
Lemi Bilgin: Hem sanat dünyasının hem Türkiye’nin başı sağ olsun. Müşfik Abi bizim için farklı bir yerde duran biriydi. Müşfik Hoca, Müşfik Ağabey… Hem hocamız, hem çok değerli bir sanat. Her zaman ders aldığımız bir oyuncuydu. Ama en önemli özelliği -hepimize her zaman söylediği gibi- ‘Önce iyi bir insan olacaksınız, sonra mesleğinizde başarılı olursunuz’ derdi. Olağanüstü yeteneğinin yanında o gerçekten nadir bulunan iyi bir insanlardan biriydi. Hayatımız boyunca ondan çok büyük dersler aldık. Ne mutlu ki onunla aynı dönemde aynı mesleği paylaşabilme onuruna sahip olduk.
 
Hülya Koçyiğit: Hepimizin başı sağ olsun. Türk tiyatrosu deyince Kenter soyadı hemen yanında yer alır. Türk tiyatrosuna gerçekten çok uzun yıllar emek vermiş büyük dev bir sanatçıydı. Ona olan hayranlığımızdan belki bu mesleği seçtik. Yıldız Hanım’a Allah sabır versin, çok saygıdeğer eşi Kadriye Hanım’a da Allah güç-kuvvet versin diyorum. Çok büyük bir değeri yitirdik. Benim kazanımım, Müşfik Bey’le karşılıklı oynamam. Haberi aldığımda bütün vücudum acıyla sarsıldı. Ailesini düşünemiyorum, Allah sabır versin. (EAK)

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com