Büyükelçi 800 bin altın için Elazığ'da!

Büyükelçi 800 bin altın için Elazığ'da!
Büyükelçi 800 bin altın için Elazığ'da!

Elazığ'dan İsviçre'ye uzanan 800 bin altının hikayesi duyanları büyülüyor! Milyar dolarlık servetin peşine düşen Heylani Kebir aşiretinin reisi Sait Ali Bayrak, Elazığ'da İsviçre Büyükelçisi Raimund Kunz'u ağırladı. Bayrak, İsviçre'nin devlet nezdinde soruna el koyduğunu söyleyerek, sorunun çözülerek altınların kendilerine iade edilmesini istedi.

Elazığlı Heylani Kebir aşiretinin reisi Sait Ali Bayrak, 6 yıldır babasının İsviçre'de kalan altınlarını Türkiye'ye getirme mücadelesi veriyor.

12 Eylül'den önce İsviçre'ye götürülen ve değeri milyar dolarları bulan 800 bin Osmanlı altınıyla ilgili hukuki mücadelesini sürdüren Bayrak'ın bugün önemli bir konuğu vardı.

İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Raimund Kunz, adamı Sait Ali Bayrak ile görüşmek üzere Elazığ'a geldi.

"SERVETİN DEĞERİ 2 MİLYAR DOLAR"

İsviçre'de bir bankanın emanet kısmında babasından miras kalan altınları almak için mücadele verdiklerini hatırlatan Bayrak, ''Bilindiği gibi bizim İsviçre ile ilgili bir sorunumuz var ve yaklaşık 2 yıldır basında yer alıyor. İsviçre devleti, devlet olarak bugün bu konuya el atmış durumdalar. Sayın büyükelçi de bu konuyla yakından ilgileniyor. Öyle tahmin ediyorum ki kısa bir süre içerisinde bu sorunumuz çözülecek'' dedi.

Bayrak, bir gazetecinin ''Ne kadarlık bir servet söz konusu?'' sorusuna, ''800 bin tane Osmanlı altını. Yaklaşık 6 tondan fazla bir ağırlıkta. Uluslararası borsaların, Londra Metal Borsası'nın verdiği rakamlara göre, şu anda vermiş olduğu rakam 2 milyar dolar küsur değerinde. Bizim adımıza bulunuyor. Bu rahmetli babamdan kalan bir miras. Dolayısıyla benim, kardeşlerimin ve annemin adına'' dedi.

Bayrak, önümüzdeki hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuyu görüşmek üzere randevu aldığını da bildirdi.

BÜYÜKELÇİ KUNZ: ÇÖZÜM İÇİN BURADAYIM

Büyükelçi Kunz ise tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, Elazığ'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Kunz, davet sahibi Bayrak ve ailesine teşekkür ederek, kendisine her konuda yardımcı olmak ve onu tanımak için Elazığ'da olduğunu söyledi.

Kunz, bir gazetecinin ''Bayrak'ın yaklaşık 6 yıldır verdiği bir mücadele var. Burada sona yaklaşıldı mı acaba?'' sorusunu, ''Bu sorunu hala çözmek uğraşındayız. Elçilik, devlet olarak bunun çözümü için büyük uğraş veriyoruz. Umarız ki kısa zamanda bir şeyler yapabiliriz, uğraşacağız. Bu aile ve bankanın özel bir sorunu olduğu için problem uzun sürmektedir. Ama biz devlet ve elçilik olarak bunun çözümü için uğraş vereceğiz'' diye cevapladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com