Büyükelçi Akil, Roma'ya veda etti

Büyükelçi Akil, Romaya veda etti
Akil: "Sicilya'dan kuzeyde Alp sınırındaki Bolzano'ya kadar, Trieste'den Torino'ya kadar, her yerde büyükelçiliğimiz en az iki faaliyet yapmıştır"

ROMA (AA) - Türkiye'nin yeni Paris Büyükelçisi olarak atanan Hakkı Akil, Roma Büyükelçiliğinde çalışanlara veda resepsiyonu verdi.

Büyükelçi Hakkı Akil ve eşi İnci Akil'in ev sahipliğinde, büyükelçilik rezidansındaki resepsiyona; KKTC Roma Temsilcisi Növber Vecihi Ferit, büyükelçilik görevlileri ile Roma'da temsilcilikleri bulunan Türk kurumlarının temsilcileri katıldı. 

Akil, veda konuşmasında eşi ve kızıyla birlikte Roma'da güzel bir 3 yıl geçirdiğini kaydetti. 

"Gittiğim misyonda en önemli husus, arkadaşların birlikte, karşılıklı saygı ve sevgi içinde çalışmalarıdır" diyen Akil, geriye dönüp baktığında intizam ve dayanışma içinde büyük bir özveriyle devlete hizmet ettiklerini tüm samimiyetiyle söyleyebileceğini belirtti. 

Roma'daki görev süresinde önceliğinin büyükelçiliği dışarıya açmak olduğunu ve bunu da büyükelçilikte ev sahipliği yaptıkları çeşitli kültürel etkinlikler ve davetlerle gerçekleştirdiklerini ifade eden Akil, tanıyan tanımayan herkesin kendisine aynı şeyleri söylediğine dikkati çekti. 

Büyükelçilik bünyesinde olsun olmasın kurumlararası işbirliğine de büyük önem verdiğini ve hiçbir ayrım yapmadığını, herkesi bir aile olarak gördüğünü ifade eden Akil, yeni görev yeri Paris'te de bunun yine bu şekilde olacağını dile getirdi. 

Üç senelik görev süresince büyükelçilik bünyesinde çalışanlarla sadece Roma'da değil İtalya genelinde önemli işlere imza attıklarını anlatan Akil, şunları söyledi:

"Sicilya'dan kuzeyde Alp sınırındaki Bolzano'ya kadar, Trieste'den Torino'ya kadar, her yerde büyükelçiliğimiz en az iki faaliyet yapmıştır. Bunlar hep sizlerin emeği ve gayretleriyle oldu. Tabi ki Roma'dan ayrılmak zor, güzel günlerimiz geçti ama bu ekipten ayrılması daha zor. Yeni bir yere gidiyoruz ama gerek ben, gerek eşim ve kızım sizleri hiçbir zaman unutmayacağız. Sonsuz teşekkürler." 

Büyükelçilik müsteşarı Erkan Aytun da Akil'e büyükelçilik çalışanları olarak aldıkları hediyeyi takdim ederek, teşekkür etti. 

Türk Hava Yolları Roma Müdürü Yurdagül Altınöz ile Yunus Emre Enstitüsü Roma Müdürü Sevim Aktaş da büyükelçiye Roma'daki görev süresi boyunca kurum farkı gözetmeden çalışmasından dolayı teşekkür etti. 

Teşekkür konuşmalarının ardından rezidans bahçesinde konuklara Türk mutfağının öne çıkan lezzetlerinden ikram edildi. 

Büyükelçi Hakkı Akil'in Paris'teki görevine gelecek hafta başlayacağı öğrenilirken, henüz büyükelçi atanmayan Roma'da büyükelçilik müsteşarı Erkan Aytun geçici maslahatgüzar olarak görev yapacak. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com