Büyükelçi Karslıoğlu, "Kara Lahana Kralı" seçildi

Büyükelçi Karslıoğlu, Kara Lahana Kralı seçildi
Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu:

BERLİN (AA) – Almanya'da Oldenburg Belediyesince her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinlikte Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, "Kara Lahana Kralı" seçildi.

Aşağı Saksonya eyaletinin Berlin Temsilciliğinde düzenlenen ve yaklaşık 300 davetlinin katıldığı ''57. Defftig Ollnborger Gröönkohl-Äten 2014'' adlı etkinlikte 8 kişilik kurulun, ''Kara Lahana Kralı'' olarak seçtiği Karslıoğlu'na Oldenburg Belediye Başkanı Gerd Schwandner tarafından zincir şeklindeki kraliyet nişanı ve bir demet kara lahana verildi.

Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kara Lahana Krallığı''nın 61 yıldan bu yana Oldenburg şehrinin bir geleneği olduğunu ifade ederek, dikkatin Oldenburg şehrine çekilmesi amacıyla daha önce ödülün hep Alman siyasetçilere verildiğini hatırlattı.

İlk defa bir yabancı ve siyaset dışından bir kişiye bu unvanın verildiğini ifade eden Karslıoğlu, "Kara Lahana Kralı"nın  görevinin  Oldenburg şehrinin ve yöresinin  tanıtımı, ekonomik ve kültürel olarak kalkınmasına yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Oldenburg ve çevresinde ciddi Türk nüfusunun bulunduğuna işaret eden Karslıoğlu, kendisinin de Oldenburg ile Türkiye arasında ekonomik, kültürel ve insani olarak ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

''Bu bakımdan bu unvanın bir yabancıya verilmesi bizim için de büyük onur. Bunun bir Türk olması ve Türk Büyükelçisine verilmiş olması ayrıca bir onur'' diyen Karslıoğlu, bu unvanın Alman kamuoyunda önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

Konuşması sırasında Nasreddin Hoca fıkraları anlatan Karslıoğlu, "Kara Lahana Halkı"na ilk talimatının Nasreddin Hoca'yı tanımaları ve en az üç fıkra öğrenmeleri olduğunu söylemesi katılımcıları gülümsetti. 

Kara Lahana Krallığı’nın 61 yıllık tarihinde yabancı bir kişinin kral olmadığı gibi, Türk Dışişleri Bakanlığı tarihinde de bir büyükelçiye bulunduğu ülkede kral unvanı verilmediğini ifade eden Karslıoğlu, Almanya'da Türk kökenli futbolcular, sinema oyuncuları, milletvekilleri veya bakanların olmasının normal bir şey olduğunu ancak bir Türk'ün "Kara Lahana Kralı" olmasının çok yeni bir şey olduğunu kaydetti.

Karslıoğlu, "Bu, entegrasyonu nereye kadar getirdiğimizi gösteriyor" ifadesini kullandı.

Oldenburg Belediye Başkanı Schwandner'in kentte yapılan Haci Bayram Camisi minaresinin açılışındaki konuşmada "Oldenburg'un yeniye ve yabancıya şüphe ile bakan değil,  bunları bir zenginlik olarak gören bir kent olduğunu söylediği"ni hatırlatan Karslıoğlu, bunun Oldenburg şehrinin ne kadar dünyaya açık ve hoşgörülü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Karslıoğlu, kendisine ''Kara Lahana Kralı'' yerine ''Kara Lahana Sultanı'' denilebileceği esprisi davetlileri gülümsetti.

En kısa zamanda Oldenburg’u ziyaret edeceğini vurgulayan Karslıoğlu, gelecek aylarda Türkiye ile Oldenburg arasında  tüm alanlarda var olan ilişkilerin daha da gelişmesini ümit ettiğini, özellikle enerji alanında önemli işbirliği yapılabileceğini belirtti.

- Müslümanlara özel yemek hazırlandı

Karslıoğlu’ndan önce ''Kara Lahana Karlı'' olan Almanya Başbakanlık Dairesi Başkanı ve Özel İşlerden Sorumlu Bakan Peter Altmaier da Karslıoğlu'nu tebrik ederek, kara lahananın ülkeleri yakınlaştırdığını söyledi.

Karslıoğlu’nun mükemmel bir "Kara Lahana Kralı" olacağına inandığını ifade eden Altmaier, yıllarca bu ülkede yaşayacak olan Türklerin gelecekte bundan gurur duyacaklarına inandığını, bunun aynı zamanda entegrasyona büyük bir katkı olduğunu kaydetti.

Etkinlikte hazırlanan ve içerisinde kara lahana ile domuz etinin olduğu yöresel yemeğin yanı sıra Müslümanlar için de tavuk etli yemekler ve balık hazırlandı.

Etkinliğe, Altmaier’in ve Schwandner’in yanı sıra Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil, Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay,  Aşağı Eyalet Meclisi üyeleri, Türkiye Berlin Büyükelçilik çalışanları, bürokratlar ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Odenburg Belediyesi geleneksel olarak 1956 yılından beri "Kara Lahana Günü" düzenliyor ve etkinlikte kenti tanıtılması amacıyla tanınmış bir kişi "Kara Lahana Kralı"  seçiliyor. Kara Lahana Karlı'nın bir yıllık kraliyeti döneminde en az bir kez Oldenburg şehrine gitmesi gerekiyor.

Daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel,  eski Başbakan Gerhard Schröder, eski Cuhurbaşkanı Christian Wulff, AB Enerjiden Sorumlu Komiseri Günther Oettinger, eski Hür Demokrat Parti (FDP)  Genel Başkanı  Philipp Rösler ''Kara Lahana Kralı'' seçilmişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com