Büyükerşen: "400'e yakın köy mahallemiz oluyor"

Büyükerşen: "400'e yakın köy mahallemiz oluyor"
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, “400’e yakın köy mahallem oluyor.

160 kilometre ileride mahallem var. Bazı mahallelerimden, Bursa, Afyonkarahisar ve Kütahya daha yakın. Boynumuzun borcudur, onlara da hakları olan refahı götürmek için elimizden geleni yapacağız" dedi. 
Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine verilen kahvaltıya katılan Büyükerşen, burada yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin, ezilenlerle ezenlerin yoksullarla onların üzerinden zenginleşenlerin seçimi olacağını kaydetti.
Yerel seçimlerde köylerde yoğun bir çalışma yapılması gerektiğini belirten Büyükerşen, şöyle konuştu: “Türkiye’yi mutluluk dolu, ümit dolu bir ülke olarak görmek istiyorsak, yapacağımız bir şey var. Bugün Türkiye’de beğensek de, beğenmesek de, yarım yamalak da olsa mevcut seçim kanunu, mevcut partiler yasası ve buna benzer anti demokratik bir sürü torba kanunu diyorlar ben çuval kanunu diyorum, çıkan kanunların bir an önce bertaraf edilip o iyi ve güzel günlere kavuşmamız için çok çalışmamız lazım." Önümüzdeki üç dört ayı çok yoğun çalışmayla geçirmek gerektiğini anlatan Büyükerşen, şunları söyledi: "400’e yakın köy mahallem oluyor. 160 kilometre ileride mahallem var. Bazı mahallelerimden Bursa, Afyonkarahisar ve Kütahya daha yakın. Boynumuzun borcudur, onlara da hakları olan refahı, köy koşullarını köy kentleri yapabilmek için elimizde geleni yapacağız. Bu bakımdan kendimi görevli hissediyorum, sorumlu hissediyorum ama sizler daha sorumlusunuz. Köylerinizde yaşayacaksınız. Eskişehir’de büyük bir nüfus köy kökenlidir ama şehirde yaşar. Köylerinizde tek tek gideceksiniz cumartesi, pazar günü hemşehrilerinize anlatacaksınız. İhtiyarlar kalmış, çoğu orada. Nasıl aldatıldıklarını, nasıl ceplerindeki paranın artmayıp azaldığını, o azalan paranın kimlerin cebine gittiğini onlara anlatmalısınız. Herkes üzerine vazife edinmeli. En az kendisi kadar 10 ailenin oy vereceği şekilde gerçekleri anlatmalıdır. Önümüzdeki seçimler, daha güzel hayat isteyen ve ona layık olanların ve sizin haklarınızı alarak, kendilerine kullananların seçimi olacaktır.” 

“GENİŞ BİR ALANI BELEDİYELERİN SIRTINA YIKTILAR”
Eskişehir’in bir aydınlanma şehri olarak bilindiğine vurgu yapan Büyükerşen, şunları söyledi: “Ben kenara çekilip yetiştirdiğim gençlerin memleketi nasıl ileri ufuklara götürürü görme durumunda olan birisi olarak hâla bir mücadelenin içerisindeyim. Eskişehir artık bu tepeden baktığınızda gördüğünüz kent değil. 780 bin nüfuslu şehir değil. Geniş bir alanı artık belediyenin sırtına yıktılar. Devlet köylerden çekiliyor, devlet beldelerden çekiliyor. Biliyorsunuz demokrasinin en basit tarifi insanların kendilerini yönetecek kişileri kendi serbest iradeleriyle, kendi kullandıkları oylarla belirler. Köylerde köylüler toplanır, oylarını sandığa atar. Muhtarlarını seçerler, ihtiyar heyetlerini seçerlerdi. Bir tüzel kişilikleri vardı. Hukuken kamusal bir yapılar vardı. Sonra o köyün sorunlarına ihtiyar heyetiyle birlikte karar verirler, köyün arsası, terası, merası varsa onu kiraya mı verecek, işletecek mi, kooperatif mi kuracak, kredi mi bulacak? En küçük devlet hücresiydi ve demokratik kuralla çalışıyordu.” 

“KÖYLÜMÜZE ELMA ŞEKERİNİN KAZIĞI KALDI”
Eskişehir’de bulunan 12 ilçeden sadece bir tanesinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) etkili olduğunu anlatan Büyükerşen, sözlerine şöyle devam etti: “12 ilçeden yalnız bir tanesinde CHP hakim. Diğerlerin tamamı AK Parti hakimiyetinde. Bir iki tane de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) var. Bilmem tabloyu ve resmi sizlere iyi gösterebildim mi? Yerel seçimler fevkalede önemli. Hemen arkasında ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Önümüzdeki yılda genel seçimler var. Köylümüze elma şekeri verdiler. Buna inanan iyi niyetli köylülerimiz şekeri ve elmasını yedi şimdi geriye kazığı elimizde kaldı. Dolayısıyla çok çalışmamız gerekiyor. Sadece sandığa giderek oyumu attım, vazifemi yaptım demek yetmiyor.” (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com