BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TIBBİ ATIK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TIBBİ ATIK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TIBBİ ATIK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

SAKARYA - Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Ulusal Atık Taşıma Formu’nun doldurulmasına ilişkin sağlık kuruluşlarına yönelik bilgilendirme toplantısı, AKM Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda, tıbbi atık sterilizasyon tesisi hakkında bilgiler verildi.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ulusal Atık Taşıma Formu”nun doldurulmasına ilişkin sağlık kuruluşlarına yönelik bilgilendirme toplantısı, AKM Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya büyük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının konuyla ilgili personelleri katıldı. Toplantıda ayrıca tıbbi atık sterilizasyon tesisi hakkında da bilgiler verildi. Bilgilendirme Toplantısı’nda tıbbi atıkların bertarafının üzerinde önemle duruldu. Sağlık kuruluşlarının tümünden çıkan tıbbi atıklar uygun bertaraf edilmediğinde veya gelişi güzel bir şekilde gömülüp, evsel çöplerle karıştırıldığında insan ve çevre sağlığı için ciddi ve gözle görülemeyen tehditler ortaya çıkardığının altı çizildi.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Vahit Çomoğlu, “03 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” nde yapılan değişikliğe göre büyük ve orta ölçekli sağlık kuruluşları tıbbi atıklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı bertarafçıya teslim ederken bu formu doldurmaları gerekmektedir. 1 Temmuzdan itibaren geçerli olacak bu uygulama için sağlık kuruluşları formları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden temin edebileceklerdir. Hastaneler taşıma tamamlandıktan sonra “Ulusal Atık Taşıma Formu”nun “D” nüshasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne göndermek zorunda olup, taşıyıcı ve bertaraf tesisi tarafından kendilerine gönderilecek “B” ve “c” nüshalarını 5 yıl boyunca muhafaza etmek zorundadırlar. Yapılan kontrollerde Ulusal Atık Taşıma Formu olmadan taşıma yapan hastane ve sağlık kurumlarına 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre işlem yapılabilecektir” dedi.
Çevresel risk ve tehlikelerin önüne geçme noktasında ciddi tedbirler aldıklarını ve bu konuda 24 saat denetim yaptıklarını belirten Vahit Çomoğlu, “Tıbbi atıklar, sağlık kuruluşlarından lisanslı araçlarla toplanıp Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ne getiriliyor. Getirilen tıbbi atıklar, 3.1 bar, 1450C’de basınçlı buhara maruz bırakılarak steril ediliyor. Steril edilen atıklar, parçalanarak hacmi küçültülüyor ve evsel çöp niteliği kazanıyor. Evsel çöğ niteliği kazanan tıbbi atılar, düzenli depolama sahasında bertaraf ediliyor” ifadelerini kullandı.
Tıbbi atıklar, kovalarla sağlık kuruluşlarından toplanırken barkot sistemi uygulanıyor ve atıklar elektronik kantarda tartıldığı an ilgili hastane yetkilisi ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bilgileri aynı anda görebiliyor. Bu sistem sayesinde ilgili kişiler istediği bilgiye anında ulaşabilmekte ve en önemlisi taraflar arasında herhangi bir şüpheye mahal bırakılmıyor. Kova sistemi ile torba sisteminden vazgeçilerek özellikle delici ve kesici atıkların taşıma yapan kişilere zarar vermesi de engellenmektedir.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com