Büyükşehir yasası AKP’yi böldü!

Büyükşehir yasası AKP’yi böldü!
TBMM’de kabul edilen Büyükşehir yasa tasarısı AKP içinde de çatlaklara neden oldu.

Tasarı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimleri kızdırdı. AKP’de, “Bu yasayla bir Kürt devleti mi kurduracaksınız?” sesleri yükselmeye başladı.


AKP’nin hazırladığı ve büyükşehir sayısını 29’a çıkartan düzenlemeye iktidar partisinden de tepkiler yükseliyor.

Sözcü gazetesinin haberine göre, AKP’li vekiller, basına kapalı toplantılarda yeni yasa tasarısını sert dille eleştiriyor. AKP içinde yeni yasa için “Kürt devleti mi kurduracaksınız” tepkileri geliyor.
 
GERİLİMLİ GÖRÜŞME
 
8 Ekim’de TBMM’ye sunulan Büyükşehir Yasası, İçişleri Komisyonu’na hafta sonu da mesai yaptırdı. Zaman zaman tansiyonu yükselten komisyonda, CHP ve MHP’nin sert muhalefeti vardı. Her gün sadece 1 madde komisyonda kabul ediliyor. 
 
“KÜRT DEVLETİ Mİ KURDURACAKSINIZ?”
 
Yasaya AKP içinden kapalı kapılar ardında eleştiriler gelmeye başladı. Geçen hafta, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AKP Genel Sekreteri Haluk İpek, AKP Grup Başkanvekilleri ve 15 milletvekilinin katıldığı toplantıda yasayla ilgili eleştiriler dinlendi. Bir milletvekilinin “Yasa hazırlanırken kimsenin haberi olmadı, arkadaşların eleştirileri var” sözü üzerine Başbakan’a yakınlığı ile bilinen bir AKP’li vekil “Kürt devleti mi kurduracaksınız? Biz bu haliyle Van ve Mardin’de seçimi kaybederiz. Bir daha da alamayız” dedi.
 
KOMİSYONA GİTMİYOR

Büyükşehir Yasası’na tepki gösteren bazı milletvekilleri de komisyon toplantılarına gitmeyerek tepkilerini ortaya koyuyor. AKP, vekillerini 3-4 Kasım tarihleri arasında Kızılcahamam kampında toplayacak. Toplantıda Büyükşehir Yasası’yla ilgili hem bilgi verilecek hem de eleştiriler dinlenecek.
 
Güler: Yasa kabul edilirse Mardin’i de kaybederiz
 
Yasa TBMM’ye gönderilmeden önce Başbakan Tayyip Erdoğan ile İçişleri Komisyonu Başkanı olan AKP Mardin Milletvekili Muammer Güler arasında geçen diyalog ise kulislere yansıdı. Güler’in “İldeki tüm kişiler büyükşehir belediye başkanı için oy kullanırsa Mardin’i kaybederiz” dediği, Erdoğan’ın da “Mardin’i kazanacaksın Muammer” diye sert bir şekilde uyardığı öğrenildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com