Büyükşehir'den çevre sağlığı için yeni bir atılım daha

Büyükşehir'den çevre sağlığı için yeni bir atılım daha
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, karbondioksit salınımlarının yüzde 20 azaltılmasını hedefleyen Covenant of Mayors (Başkanlar Sözleşmesi'ne) imza attı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, karbondioksit salınımlarının yüzde 20 azaltılmasını hedefleyen Covenant of Mayors (Başkanlar Sözleşmesi'ne) imza attı.
Bu anlaşmayla, 2020 yılına kadar karbondioksit salınımlarının yüzde 20 azaltılmasını taahhüt eden Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de Sürdürülebilir Enerji Eylem Planını hazırlayan ilk belediye olacak.
Brüksel'de 29 Kasım tarihinde Avrupa Parlamentosu Binasında Avrupa Birliği ülkelerinden 400'ü belediye başkanı olmak üzere bin 100 konuğun katılımı ile gerçekleşen imza törenine, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ni adına Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Jale Nur Süllü ve Belediye Meclis üyesi Nuray Akçasoy katıldı. Açılış konuşmalarını Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Bölgeler Komitesi Başkanı Mercedes Bresso'nun gerçekleştirdiği toplantıda, AB Enerji Komisyonu Başkanı Günther Oettinger'de video konferans aracılığıyla toplantıya katıldı. Buzek açılış konuşmasında, enerji ve iklimsel politikaların ancak yerelde uygulanan politikalarla olanaklı olacağını ve vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilebileceğini vurguladı. Belediye başkanlarına seslenen Buzek, yeşil devrimin gerçekleşmesinde belediye başkanlarını en ön sırada gördüğünü belirtti. Avrupa Parlamentosu Başkanı, 2009 yılında hayata geçirilen Başkanlar Sözleşmesi'ni, bu yılki törende 260 şehrin belediye başkanın imzalamasıyla 3 bin 124'e ulaşan üye sayısıyla gurur duyulduğu ve bu şehirlerin hazırladıkları eylem planlarının Avrupa'nın enerji politikalarının tasarımları olacağı vurgulandı.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adına Başkanlar Sözleşmesi'ni imzalayan Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Jale Nur Süllü, böylesine prestijli bir törende Eskişehir olarak var olmaktan büyük onur duyduklarını ifade ederek, 'Büyükşehir Belediyesi'nin hayat geçirdiği dev parklar, Porsuk Çayı'nın Islahı, Estram gibi büyük ölçekli projelerin, Avrupa Birliği'nin enerji ve iklimsel politikaları açısından şehirde yaşayanların yaşam kalitesini artırmasındaki önemi değindi.
Türkiye'de enerji politikalarının ulusal çapta yapılacak yasal düzenlemelerle gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Süllü, 'Büyükşehir Belediyesi olarak kendi üstlerine düşen çalışmalarda, karbon salınımının azaltılması için Eskişehir özelinde enerji eylem planının hazırlanacağını, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in öncelikleri arasında yer alan tramvay hatlarının uzatılması, bisiklet yolları ve yeşil alanlardaki artışın 2020 yılına gelmeden karbon salınımı konusunda hedeflenen azalmaları sağlayabileceğini' sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com