Büyükşehirlerin otopark sorununa "öğrenci işi çözüm"

Büyükşehirlerin otopark sorununa öğrenci işi çözüm
Ortaokul öğrencileri İstanbul, İzmir gibi denize kıyısı olan şehirlerdeki otopark sorunun çözümü için "yüzen otoparklar" tasarladı

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - İstanbul, İzmir gibi denize kıyısı olan şehirlerdeki otopark sorunun çözümü için ortaokul öğrencileri tarafından "yüzen otoparklar" tasarlandı.

İzmir'deki Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu öğrencilerinin projesi, denize portatif iskeleler ve dubalardan kurulacak otoparklarla sürücülerin işini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Projenin danışmanı Fen ve Teknoloji Öğretmeni Akif Olgun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "yüzen otopark" fikrinin, babaları akşam eve geldiğinde evin önünde otopark bulamayan iki öğrenciden geldiğini kaydetti.

Büyük şehirlerde arsaların çok kıymetli olması nedeniyle otopark yapımı için fazla alan ayrılamadığını ifade eden Olgun, sorunun çözümünde denizin kullanılması gerektiğini düşündüklerini aktardı. Olgun, şehrin en yoğun olduğu noktaların denize kıyısı olan yerler olduğuna dikkati çekerek, karada yeni bir otopark alanı oluşturmaya gerek kalmadan deniz üzerinde yeni otopark alanları oluşturulabileceğini söyledi.

"Yüzen otoparklar" adlı projede portatif iskele ve dubalar yardımıyla deniz üzerine otoparklar kurulmasını öngördüklerini dile getiren Olgun, karadaki otopark yükünün denize taşınmasıyla uygunsuz park nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığının da önüne geçilebileceğini kaydetti. Olgun, "Proje 'Bu Benim Eserim' adlı proje yarışmasının İzmir Bölge sergisinde sergilenmeye layık görüldü" dedi.

- Babasının yaşadıklarından etkilendi

Projenin fikir sahiplerinden 6. sınıf öğrencisi Cemre Yendi de projenin oluşmasında babasının yaşadığı otopark sıkıntısının etkili olduğunu anlatarak, "Babamın arabası var, otopark sıkıntısı yaşıyor. Akşam eve geldiğinde arabasını koyacak yer bulamıyor. Bu yüzden böyle bir proje geldi aklımıza" diye konuştu.

Gülce Gökçay da otopark yapımında polietilen ham maddeden üretilen küp şeklindeki dubaların kullanılabileceğini belirlediklerini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Biz de Kordon'a, Alsancak'a gidince bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Aileme de projeden bahsettim, fikrimizi çok beğendiler. 'Böyle otopark olsa kullanırız' diyorlar." 

Yüzen otoparkların maliyetinin, şehir merkezlerinde ayrılacak arsaların ve üzerine otopark yapım maliyetinden fazla olmayacağı ifade edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com