'Büyütülecek bir olay değil'

'Büyütülecek bir olay değil'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç okullarda yaşanan bozuk süt skandalı hakkında konuştu.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da tedavi altına alınan çocuklarda besin zehirlenmesi belirtisinin olmamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Arınç, “Üzücü bir olay ama büyütülecek bir durum değil. İlk kez içildiğinden, aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilirler” dedi.

Arınç, okullarda dağıtılan sütün zehirlenme olaylarına sebep olduğu iddialarını sorulması üzerine de Orman ve Su işleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım Hayvancılık bakanlıklarından gelen raporun verilerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Süt dağıtımından önce hazırlanan ön inceleme raporunda program uygulaması sürecinde süt tüketimini müteakip ortaya çıkacak muhtemel “laktoz intolerans belirtileri” ve “süt alerjisi” için öncelikli tedbirlerin alındığını ifade eden Arınç, şunları söyledi:

“Süt alerjisi bazı çocuklarda olabilen görülebilen bir olay. İlk defa kullanıldığında ya da aşırı doz alındığında bu alerjinin etkilerini görmek mümkün. Bunun için önceden bir tedbir alındığını bakanlığımız bir rapor olarak sundu. Süt alerjisine karşı da ailelerden muvafakat alınmış. Kutu üzerinde uyarılar bölümünde ‘süte alerjisi olanlar öğretmenine haber vermeli’ ibaresi konulmuş. Tüm okul öğretmenleri eğitime tabi tutulmuş.

Diyarbakır, Sivas, Edirne, Konya illeri okul sütü komisyonundaki Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre cereyan eden vakaların besin zehirlenmesi belirtisi olmadığı aşırı gaz, karın ağrısı, şişkinlik, bulantı ve ishal olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu da memnuniyet vericidir. Biz de ilk anda zehirlenme söz konusu oldu mu diye endişe etmiştik. Valilikler olayı takip ediyor 7 milyon 200 bin öğrenciye süt dağıttık. Bunların belki 10 binde birinde bu tür belirtilerin görülmesi de dikkat çekilecek bir diğer husustur.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com