Buz Adam'ı Ötzi'yi Canlandırdılar

Buz Adam'ı Ötzi'yi Canlandırdılar
1991'de Alpler'de karların içinde mumyası bulunan Buz Adam Ötzi, üç boyutlu hale dönüştürülerek İtalya'da sergilenmeye başlandı.

5300 yıl önce bir ok yarası sonucu öldüğü saptanan Buzçağı Adamı Ötzi, Hollandalı uzmanlar Alfons ve Adrie Kennis tarafından üç boyutlu hale dönüştürüldü. Bolzano'da sergilenen model canlı bir görünüme sahip. Mumya üzerinde yapılan incelemeler, 45 yaşında ve 160 cm. boyunda olduğunu ortaya koydu.

Ötzi'yi yeniden yaratan uzmanlar, modele kahverengi gözler eklediler. İtalya ve Avusturya sınırını oluşturan Alp Dağları'ndaki Ötzi Vadisi'nde 1991 yılında bir Alman çift tarafından bulunan Buz Adam'ın üzerinde keçi derisinden bir giysi, çalılardan yapılmış bir başlık ve yanında da kurşundan miğferi ile okları bulunuyordu.

Ayağı 38 numara


Bilim adamları, buz içinde asırlarca bozulmadan korunan Ötzi'nin ufak tefek bir adam olduğunu belirledi. Buna göre 160 santim boyunda, 50 kg ağırlığında olan Ötzi'nin ayakları da 38 numaraydı. Buz Adam'ın DNA'sı ile ilgili bulguların ise Nisan ayında açıklanması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com