Buzdolabında civciv üretiyor

Buzdolabında civciv üretiyor
Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi’nde kılavuz kaptanlık yapan 51 yaşındaki Hüseyin Cumhur Güvenç, pazardan satın almak istediği civcivlerin maliyetinin yüksek olduğu ve hem de çabuk öldükleri gerekçesiyle iki eski buzdolabından kuluçka makinesi icat etti.
Üç yıl önce pazara civciv almaya giden Hüseyin Cumhur Güvenç, fiyatları çok yüksek buldu, ayrıca pazardan aldığı civcivlerin çabuk öldüklerini ve büyütemediğini fark etti.

Güvenç, kendi kuluçka makinesini yapabileceğini düşünüp işe koyuldu. Aynı zamanda iyi bir çevreci olan ve geri dönüşümü seven Güvenç, önce kısa bir araştırma yaptı ve kuluçka makinesi icat etmek için kendine lazım olacak olan iki eski buzdolabı bularak işe başladı.

Buzdolaplarının tüm aksamını çıkarıp sadece gövdesini boş bırakan Hüseyin Cumhur Güvenç, birini gelişim makinesi, diğerini ise çıkım makinesi olarak donattı. Işıklandırdığı buzdolaplarının içine yumurtalar için raf sistemi geliştiren Güvenç, sirkülasyon fanı da koydu. Güvenç, gelişim makinesinin içindeki rafı otomatik olarak değiştirmesi için buzdolabının dışına eşine ait bisikletin dişli aksamını kulandı. Ayrıca, iki buzdolabından icat ettiği kuluçka makinesine, kızının bebekliğinde kullandıkları buhar makinesini de monte eden Güvenç, civcivlere yumurtadan çıkarken gerekli olacak nemi sağladı. Güvenç, tümüyle kendi icadı olan kuluçka makinesine para vererek bir tek nem ölçer cihazı aldı.
 
Hüseyin Cumhur Güvenç, gelişim makinesinde 18 gün tuttuğu yumurtaları alarak son üç günde çıkım makinesine aktardı.

Güvenç, "Gördüğünüz şey buzdolabının sadece gövdesi. Diğer aksamları tamamen ben yaptım. Elimden geldiği kadar bulduğum geri dönüşüme müsait parçaları kullanmayı seviyorum. Kendi kuluçka makinemi kendim icat etmiş oldum. Üç yıldır kendi icadım olan kuluçka makinesinde tavuk, hindi, sülün ve ördek yavrusu üretiyorum. Son olarak şimdi makineye iki de deve kuşu yumurtası koydum. İlk kez deniyorum. Bakalım deve kuşu yavrusu da alabilecek miyim?" dedi.
 
Güvenç, kuluçka makinesinde tavuk yumurtalarından civcivler çıkmaya başlarken, sülün, hindi, bıldırcın ve deve kuşu yumurtalarından yavrular çıkması için gün sayıyor. Güvenç, tavuk yumurtasından 21, sülün yumurtasından 24, hindi ve ördek yumurtasından 28, kaz yumurtasından 31, bıldırcın yumurtasından 17 ve deve kuşu yumurtasından 41 günde yavru alındığını söyledi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com