Çadırkentte soba faciası!

Çadırkentte soba faciası!
Dondurucu soğukta hasarlı evde kalmamak için deprem çadırına sığınan bir aile, sobadan çıkan yangının kurbanı oldu.

Art arda depremlere 645 kurban veren Van’da, sarsıntılar sonrası en çok korkulan oldu. Dondurucu soğukta hasarlı evde kalmamak için deprem çadırına sığınan bir aile, sobadan çıkan yangının kurbanı oldu. Yangında 3 kardeş öldü, 1 kardeş ile onları kurtarmaya çalışan anne-baba yaralandı.VAN’da bir ailenin kaldığı deprem çadırında sobadan çıkan yangında 3 kardeş öldü, 1 kardeş ile onları alevler arasında kurtarmaya çalışan anne - baba yaralandı. Van merkeze bağlı Karpuzalan Köyü’nde Behice ve Şemsettin Tolukan çifti, depremde evleri hasar görünce, dağıtılan çadırlardan alarak bahçeye kurdu. Tolukan çifti, çocukları Mikail (13),  Bahar (8), Elif (7), İsmail (4) ve 1.5 yaşındaki Kerem ile çadıra geçti.  Çift, havaların soğuması üzerine çadırda kömür sobası kurdu.
Kerem rahatsızlanınca

Önceki gece saat 24.00 sıralarında Behice ve Şemsettin Tolukan, rahatsızlanıp ağlamaya başlayan minik Kerem’i alarak evlerine geçti. Tolukan çifti evde Kerem’e mama ve ilaç verdikleri sırada, çadırda kalan çocuklardan Elif, yanan sobanın kapağını açıp kömür koydu. Bu sırada sobadan sıçrayan kıvılcımlar çadırı tutuşturdu. Elif, çadırı saran alevleri söndürmek istedi, ancak elleri yandı. Elif bunun üzerine koşarak anne ve babasına haber vermeye gitti.

Kurtarmak için çırpındılar

Bu sırada evlerinden çıkan Tolukan çifti, 3 çocuklarının bulunduğu çadırın alevler arasında kaldığını gördü. Anne-babanın, alevlerin sardığı çadırdan çocuklarını kurtarma çabaları sonuçsuz kaldı. Yangında Bahar ve İsmail hayatların kaybederken, çadırın ağzına kadar gelebilen Mikail ağır yaralı kurtarıldı. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Mikail, ambulans uçakla Ankara’ya gönderildi, ancak hastanede öldü.  Çocuklarını alevler arasında kurtarmaya çalışan Behice ve Şemsettin Tolukan çifti de ellerinden yaralandı. Çadırdaki yangın enkazından geriye Tolukan kardeşlerin yanmış kitap ve defterlerinin yanı sıra depremde yıkılan evleri çizdikleri resim kaldı. Tolukan kardeşlerin cenazeleri köyde dün toprağa verildi. Törene BDP milletvekilleri Özdal Üçer ve Nazmi Gür ile bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş de katıldı. Cenaze namazına elleri yaralı halde katılan baba Tolukan’ı, milletvekilleri teselli etmeye çalıştı.

23 çadır yandı çaresiziz

VAN İtfaiye Müdürü Osman Acar, şu bilgileri verdi:

Çadırlar yanıcı maddelerden. Alev aldığında birkaç dakikada kül oluyor. Yetişme şansımız yok.

Büyük bir çadırkentte gece çıkacak yangın riski var. Daha büyük bir faciaya karşı acilen depremzedeler geçici konutlara veya konteynerlere yerleştirilmeli.

Vatandaşlarımıza önerim elektrik sobalarına fazla yüklenmemeleri. Kömür sobası yakanlar da yatınca söndürmeli.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com