Çad'lı basın mensuplarından AA'ya ziyaret

Çad'lı basın mensuplarından AA'ya ziyaret
Çad'ın önde gelen basın mensuplarından oluşan heyet, AA'yı ziyaret etti-Heyet, Anadolu Ajansı'nın Afrika kıtasındaki etkinliğinin artmasıyla bölge haberlerinin dünyaya daha doğru ve tarafsız bir biçimde yayılacağına inandıklarını bildirdi

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Çadlı basın heyeti, Anadolu Ajansı'nı (AA) ziyaret etti.

Ziyaret sırasında heyete, Türkiye Dış Haberler Editörü Ogün Duru, AA Ortadoğu ve Afrika Direktörü Mücahit Soykan, Dış İlişkiler Müdürü Ercan Göçer eşlik etti ve AA'nın 100. yıl vizyonu hakkında bilgi verildi.

Heyete, AA'nın Frankofon ülkelere yönelik 2014'te Fransızca yayına geçmeyi planladığı, Afrika ülkelerine daha fazla yatırım yapacağı aktarıldı. AA'nın Fransızca yayına geçmesinin, bölgede olumlu karşılanacağını dile getiren heyet mensupları ise dünya haberlerini Batı kaynaklı medyadan almak zorunda kaldıklarını ve bu nedenle AA'nın Fransızca yayına geçmesini önemsediklerini ifade etti.

Ulusal Çad Televizyonu Genel Müdürü Kleoutoin Douboye, "AA'nın Afrika'daki varlığının güçlenmesini görmekten mutluluk duyuyoruz. Son dönemde Çad'dan haber geçmeniz bizi ayrıca mutlu etti, bundan heyecan duyduk" dedi.

Çad Al Nassr Televizyonu Genel Müdürü Mahamat Abdallah Aboubakar ise Türkiye'de Çad'ın, Çad'da ise Türkiye'nin gerçek yüzünün daha yakından bilinebilmesi için Anadolu Ajansı'na büyük görev düştüğünü ve Afrika'da çok iyi tanınmayan Türkiye'nin bu eksikliği AA'nın haberleriyle giderebileceğine inandıklarını belirtti.

Afrika'da en fazla varlık gösteren Batı medyası mensuplarının bölgedeki gerçekleri kıtanın imajını bozacak şekilde yanlış aktardıklarına da vurgu yapan Horizons Nouveaux Dergisi Koordinatörü Brahim Amadou, AA'nın bölgedeki varlığının güçlenmesiyle gerçeklerin tarafsız biçimde aktarılacağına inandıklarını bildirdi.

Heyetteki diğer Çadlı basın mensupları da AA'nın Afrika'daki haberci sayısını hızla artırarak kıtaya ilişkin haberleri dünyaya daha yoğun biçimde aktarması temennisinde bulundu.

AA Haber Akış Sistemi ve Haber Akademisi hakkında da bilgi alan heyet, ziyaretlerini toplu fotoğraf çekimiyle tamamladı.

Muhabir: Hatice Kesgin
Yayınlayan: Eyüphan Kılıç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com