Çağlayan Adliyesi Birbirine Girdi!

Çağlayan Adliyesi Birbirine Girdi!
Çağlayan Adliyesi'nde üst araması yaptırmak istemeyen avukatlarla güvenlikler arasında arbede yaşandı...

Avrupa'nın en büyük adliye sarayı olan Çağlayan Adliye'sinde olaylar çıktı Adliyeye girmek isteyen avukatların üstleri aranmak istendi. Hukuk kurallarına aykırı olan bu durum avukatlarla özel güvenlik görevlileri arasında tartışmaya neden oldu. Tartışma kısa süre içinde arbedeye dönüştü.

ARAMA TERÖRÜ VAR

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde bina içerisine girerken karşılaştıkları arama ve kontrollerini protesto etmek için adliye binası önünde toplandı. "Su yol, fotokopi yok, otopark yok ama arama terörü var" yazılı pankart açarak bina içinde üst araması yapılmasını eleştiren avukatlar, "Adliyeler bizimdir bizimle özgürleşecek" sloganları eşliğinde içeri girmek isteyince, adliye girişindeki özel güvenlik görevlilerinin engeline takıldı.

KISA SÜRELİ ARBEDE YAŞANDI

Üst araması yaptırmadan adliye binasına girmek isteyen avukatlarla güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Olay nedeniyle adliyenin B kapısı girişleri bir süre yapılamadı. Vatandaşlar da adliyeye giriş yapmak isteyince güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı.

YASA DIŞI UYGULAMALARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Dışarıya çıkarılan avukatlar bir süre daha adliye önünde sloganlar attı. Grup adına basın açıklaması yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Taylan Tanay, bazı güvenlik görevlilerinin avukat arkadaşlarına saldırdıklarını iddia ederek, "Burada bir kanunsuzluk ve görevi kötüye kullanma durumu söz konusudur. Arkadaşlarımıza hakaret edildi, saldırıldı. Bunların takipçisi olacağız. Adliyeler bizimdir. Adliyeleri ne çevik polislerine, ne de özel güvenlik görevlilerine terk etmeyeceğiz. Bu alanlar, bizim çalışma alanlarımızdır. Avukatlar, Avrupa'nın en büyük adliyesine kimlik kartını gösterip, üstü aranmadan giremiyor. Girmek istediklerinde de saldırıya maruz kalıyor. Yasa dışı uygulamalara boyun eğmeyeceğiz. Avukatlık mesleğine yapılan hiçbir saldırıya duyarsız kalmayacağız" dedi.

GİDİN KENDİNİZE ADLİYE BULUN

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcesı Av. Ömer Kavili ise, güvenlik görevlilerine arama yaptırmayacaklarını ve kapıyı açmalarını söylediklerini belirterek, "Gidin kendinize adliye bulunuz demek istiyorlar. Kanunları çiğneyerek avukatlara saldıran memurlardan hesap soracağız. Biz bu durumu kanunsuzluk sayıyoruz. İçeride kadın avukat arkadaşımıza özel güvenlik memurları tekme atmıştır. O memura da itekleyerek, tartaklayarak kendi arkadaşları kaçırmıştır" diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com