Çağlayan Koreli Bakan'ı Fırçaladı!

Çağlayan Koreli Bakan'ı Fırçaladı!
Bakan Çağlayan önce fırça çekti sonra kutladı: Aklın yolu bir..

Hyundai'nin Güney Kore'yle Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yapılmadan “Türkiye'de yeni yatırım şansı yok” açıklamasına rest çeken Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, firmanın yatırım kararını bir kez daha gündeme alması üzerine “Aklın yolu bir” dedi. Çağlayan, VATAN'a yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili bir de müjde vererek, “Güney Koreli Bakanla görüştük. Bunu bürokratlar çözemez, ikimiz başbaşa oturup bu STA'yı yılbaşına kadar tamamlayacağız” dedi.

Bakan Çağlayan, VATAN'a şu değerlendirmeyi yaptı: “Hyundai'nin yatırım kararını yeniden gündemine alması tabii ki sevindirici. Aklın yolu bir. Bir kere Türkiye otomotiv sanayi üretim merkezi. Ciddi bir kümelenme var. Otomotiv bizim için öncelikli sektör. Yani Türkiye'nin kendisi başlı başına bir pazar. Avrupa'da kişi başına düşen otomobil sayısı ortalama 600. Bu sayı Türkiye'de ise henüz 140. Türkiye'nin yaş ortalamasını Avrupa'yla karşılaştırın. Sadece 14 yaşın altında 19 milyon insan var. Yani Türkiye kendisi alıcı. Türkiye'nin işgücü maliyetleri düşük, verilen teşvikler çok cazip. Firmanın bu kararı son derece rasyonel bir karar. Biz o zaman da söyledik. Önünde sonunda biz bu Serbest Ticaret Anlaşması işini çözeceğiz. Güney Kore bizim için ayrıca önemli bir ülke. Bizim Güney Kore'yle STA görüşmelerimiz sürüyor. O zaman firmaya söylediğim konularda olduğu gibi, şimdi de son derece ciddi ve samimi bakıyoruz bu konuya.

Koreli Bakan'la işi çözüyor

Hatta bir müjde de ben vermiş olayım. Seçimden sonra Güney Koreli Bakan'la ikimiz başbaşa oturacağız, bu işi bitireceğiz. Öye sanıyorum ki yılbaşına kadar biz bu işi tamamlamış, çözmüş oluruz.

Ben Güney Koreli Bakan'la konuştum. Dedim ki, 'Türkiye için Güney Kore'nin anlamı başka. Bizim şehitlerimiz yatıyor orada. Orada yatan insanlar sizin bağımsızlığınız için öldüler. Gel, bu işi bürokratlar çözemez. Oturup biz çözeceğiz. Sen bakan ben bakan ikimiz belirleyeceğiz, bürokratlara da uygulayın diyeceğiz.' Bu zamana kadar bu işi bürokratlar çözememiş, yine çözemez. Biz öyle sanıyorum ki bu işi yılbaşına kadar tamamlarız, bitiririz.

Taahhüt istemeyin

Güney Koreli meslektaşıma da söyledim. Hükümetimize her defasında birbirinden farklı taleplerle gelinmesin. Avrupa'dan koparamadığınız taahhütleri Türkiye'den istemeyin. Bu doğru birşey değil. Bakan da, 'Tamam' dedi. Seçimden sonra ya bakan Türkiye'ye gelecek ya ben Güney Kore'ye gideceğim. Bu işi halledeceğiz. Yani biz bu Serbest Ticaret Anlaşması işini bitireceğiz. Güney Kore bizim bu konuda en rahat anlaşacağımız ülkedir. Bu kapsamda firmanın kararına sevindim. Doğru bir karar olarak görüyorum. Üstelik de onları kutluyorum, doğru olanı yapıyorlar.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com