Çakmak Gazından Bir Ölüm Daha!

Çakmak Gazından Bir Ölüm Daha!
Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde 15 yaşındaki lise öğrencisi bir kız, sabah saatlerinde ailesi tarafından odasında ölü bulundu...

Genç kızın, önceki akşam ders çalışmak üzere gittiği arkadaşlarıyla çakmak gazı kokladığı ileri sürülüyor. Olay yerinde inceleme yapan polis, genç kızın bilgisayarına el koydu. Bali, tiner gibi bağımlılık yapan maddelere ulaşmakta zorlanan gençler, daha kolay erişebilecekleri çakmak gazına ilgi göstermeye başladı. Piyasada denetimsiz bir şekilde satılan çakmak gazı, kimi zaman oyun oynayan çocukların ölümüne sebep oluyor. Çakmak gazı yüzünden İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan üzücü olaylara şimdi de Bursa eklendi.

Ataevler Mahallesi Umut Sokak'taki bir sitede oturan Mümin P. sabah uyandırmak istediği kızından cevap alamayınca 112 Acil Servis'i arayarak yardım istedi. Sağlık ekipleri, lise öğrencisi Büşra P.'nin hayatını kaybettiğini belirledi. Ölüm, kayıtlara 'şüpheli' olarak geçti. Genç kızın cenazesi ölüm nedeninin belirlenmesi için Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, gazların çok hızlı bir şekilde kana karışması sebebiyle ölüm olaylarının yaşandığını söyledi. Mehmet Karadağ, "Solunum yollarından geçen gazlar kana çok hızlı geçtikleri için onu koklayan insanlar temiz havaya çıksalar bile temiz havadan yeterince yararlanamazlar. Koklanan gazlar sadece akciğeri değil, tüm vücudu etkiler. Eğer gaz az koklanmışsa bile organ yetmezliklerine sebep olabilir. Yoğun gaz koklamaları genellikle ölümle sonuçlanıyor." ifadelerini kullandı.

Bağımlılığa yol açan bali, uhu, tiner ve çakmak gazı gibi uçucu maddelerin üretimi, satışı ve kullanımı ile ilgili kanun ve yönetmelik bulunuyor. 1999 tarihli Çakmak Gazı Yönetmeliği, 1987 tarihli Tüketiciyi Koruma Yasası'na dayanarak, çıkarılan yönetmeliğe göre, hangi amaçla olursa olsun arasında çakmak gazının 18 yaşından küçüklere satışı yasak. Yönetmeliğe aykırı satış yapanlara 500-5.000 lira arasında para cezası öngörülüyor. Ancak çakmak gazları işporta tezgahlarında 3 TL'ye bile satılıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com