Çalcagıl Köyü Taşınıyor

Çalcagıl Köyü Taşınıyor
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Emet Bor İşletmesi sahasında kalan Çalcağıl köyünün başka bir alana taşınması için değer tespitine başlandı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Emet Bor İşletmesi sahasında kalan Çalcağıl köyünün başka bir alana taşınması için değer tespitine başlandı.
Kütahya'nın Emet ilçesinin Çalcağıl köyünün muhtarı Bahattin Özata, yaptığı açıklamada, ilçe merkezine beş kilometre uzaklıktaki köyde 35 hanede yaklaşık 110 kişinin yaşadığını, son yıllarda köylülerin bir bölümünün çoğunluğu Emet olmak üzere çevredeki kentlere göç ettiğini bildirdi.
Emet Bor İşletmesinin Espey maden sahasındaki açık ocaklarda maden üretimi çalışmalarının köyün içlerine kadar ulaştığını belirten Özata, bundan dolayı köyün başka bir alana taşınacağını söyledi.
Özata, Emet Bor İşletmesi Müdürlüğünce köydeki taşınmazların değer tespitlerinin yapılmaya başladığını ifade ederek, daha sonra kamulaştırma işleminin gerçekleştirileceğini ve köyün ilçe merkezinde bir bölgeye nakledileceğini ya da köylülere kamulaştırma bedellerinin verileceğini anlattı.
Köyde, Emet'e mahalle olarak bağlanma konusunda kanaatin hakim olduğu bilgisini veren Özata, ''Kütahya Valiliğine müracaatta bulunduk. Valilik de bu talebimizi uygun görerek, halk oylaması için İlçe Seçim Kuruluna yazı gönderdi ve Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) halk oylaması yapılmasına karar verildi'' dedi.
YSK'nin açıkladığı seçim takvimine göre, Çalcağıl köyünün Emet'e mahalle olarak bağlanması konusunda halk oylamasının 14 Kasım Pazar günü yapılacağı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com