"Çalçağıl'ın feryadı" Mecliste

"Çalçağıl'ın feryadı" Mecliste
"Çalçağıl'ın feryadını duyan var mı?" başlığıyla gazetemizin manşetimizden verdiğimiz haberin ardından köylünün sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşındı.

'Çalçağıl'ın feryadını duyan var mı?' başlığıyla gazetemizin manşetimizden verdiğimiz haberin ardından köylünün sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşındı.

Çalçağıl Köyü sakinleri, 1969 yılından bu yana yaklaşık 20 bin dekar arazilerinin kamulaştırıldığını arazisi kamulaştırılan köylünün işsiz kalmaması için Eti Bor Maden işletmesinde istihadam edileceği yönünde kendilerine yetkililerin söz verdiğini ancak yıllardan beri kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini daha önce belirtmişler ve seslerini duyurmak için son çare olarak eylem yapmışlardı; ancak eylem sonunda da bir şeyin değişmediğini ifade eden köylüler 'Çalçağıl'ın feryadını yetkililer artık duysun ve sorunumuzu çözsünler bizde insan gibi yaşamak istiyoruz' şeklinde meydana gelen çözümsüzlüğe tepki göstermişlerdi.
Köylünün sesini duyurmak için yaptıkları eyleme Akis Gazetesi olarak yer vermiştik, haberden sonra Kütahya Milletvekili Alim Işık, Çalçağıl Köyü sakinlerinin yaşadığı sorunları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a yazılı soru önergesi ile yöneltrek, köylünün mağdur edilip edilmediğini sordu.
Emet ve Hisarcık İlçelerini kapsayan bir bölgede yer alan Bor madenlerinin işletilmesi için kurulmuş olan Emet Bor İşletmesine personel alımında, yıllardan beri bu iki ilçemize de hemen hemen eşit kontenjan uygulamasının teamül haline geldiği, ancak son yıllarda siyasi tavassutlar ile bu teamülün bozulduğu yönündeki iddialar Kütahya kamuoyunda önemli yer tutuğunu ifade eden Işık, konu ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a şu soruları yöneltti:
'1.Kurulduğu 1958 yılından bu yana Emet Bor İşletme Müdürlüğüne Emet ve Hisarcık ilçelerinden alınan personel sayısı yıllara göre nasıl gerçekleşmiştir? 2.Anılan iki ilçemizden işçi alımına yönelik kontenjanların belirlenmesinde ne tür kriterler kullanılmaktadır? 3.İşçi alımı kontenjanlarındaki dengenin Hisarcık İlçesi aleyhine bozulduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise böyle bir uygulamaya neden gerek duyulmuştur? 4.Kütahya ilimizin bu iki güzide ilçesini birbiriyle rakip konumuna getiren bu uygulamanın çözümü konusunda Bakanlığınızca yürütülen her hangi bir çalışma var mıdır? Varsa çalışma ne aşamadadır? 5.Emet Bor İşletmesine bağlı olarak faaliyet gösteren Çakmakçı ve Sarıyar mevkilerindeki Açık Bor madeni ocaklarının Hisarcık Bor İşletme Müdürlüğü adıyla yeni bir işletme müdürlüğü kapsamına alınması yönünde bir çalışmanız var mıdır? 6.Bor madeni kaynaklarının önemli bir kısmının yer aldığı ve sulama kaynaklarının maden ocaklarından yıllardır olumsuz şekilde etkilendiği Hisarcık İlçemizdeki bu olumsuz etkilerin önlenmesi yönünde bakanlığınızca ne tür tedbirler alınmış ya da alınmaktadır?'Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com