"Çalçağıl'ın feryadını duyan var mı?"

"Çalçağıl'ın feryadını duyan var mı?"
Çalçağıl Köyü sakinleri, 1969 yılından bu yana yaklaşık 20 bin dekar arazilerinin kamulaştırıldığını arazisi kamulaştırılan köylünün işsiz kalmaması için Eti Bor Maden işletmesinde istihadam edileceği yönünde kendilerine yetkililerin söz verdiğini anca

Çalçağıl Köyü sakinleri, 1969 yılından bu yana yaklaşık 20 bin dekar arazilerinin kamulaştırıldığını arazisi kamulaştırılan köylünün işsiz kalmaması için Eti Bor Maden işletmesinde istihadam edileceği yönünde kendilerine yetkililerin söz verdiğini ancak yıllardan beri kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek, seslerini duyurmak için son çare olarak eylem yaptıklarını; ancak eylem sonunda da bir şeyin değişmediğini ifade ederek; 'Çalçağıl'ın feryadını yetkililer artık duysun ve sorunumuzu çözsünler bizde insan gibi yaşamak istiyoruz' şeklinde meydana gelen çözümsüzlüğe tepki gösterdiler.
-AKİS KONUYU DAHA ÖNCE DEFALARCA GÜNDEME TAŞIMIŞTI-
Akis Gazetesi olarak 'Köy neden boşaltılıyor?', 'Çalcağıl Köyü taşınıyor!' ve 'Köylüler köysüz kalacak!' şeklinde köylülerin yaşadıkları sorunlara gazetemizde geniş vererek köylülerin sorunlarının yetkililere ulşaması için gereken hasassiyeti göstermiştik.
Yıllardan beri yaşadıkları sorunları gereken bütün merciilere anlattıklarını ancak sonuç alamadıklarını belirten köy halkı köylerin artık huzurun kalmadığını belirtiyorlar.
Emet ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yaklaşık 100 kişinin yaşadığı köy meydanında toplanarak bir süre yürüyen köylüler, yeni bir hayat kurmalarına yetmeyecek istimlak bedelleriyle yeni bir başlangıç için çareler aradıklarını söyledi.
1712 yılında kurulan köyde çoğu kişinin çiftçilikle uğraştığını ifade eden köylüler, yıllar önce başka illerden gelen kişilerin tarlalarını düşük fiyatlarla satın aldığını, daha sonra bu kişilerin Eti Bor İşletmesinde istimlak öncelikli oldukları için işe girdiklerini belirtiler. Köylüler, kendi çocuklarının işsiz kaldığını, son birkaç yıldır maden çalışmalarında dinamit patlatıldığı için evlerinde derin çatlaklar oluştuğunu, çıkarılan istimlak kararı sonucu arsa ve evlerine 5 ila 25'er bin lira arasında değer biçildiğini ifade ettiler. Emet Belediyesine mahalle olarak bağlanma kararı aldıklarını, ancak köye taşınacak yer bulunamadığını dile getiren köylüler, yetkililerden yardım istedi.

'GENÇLERİMİZ İŞSİZ BİZ İSE ÇARESİZ KALDIK'
Köy muhtarı Bahattin Özata, önceki yıllarda nüfusu 53 haneye kadar yükselen köyün arazisinde maden çalışmaları başlayınca gençlerin işsiz kaldığını ve göç olaylarının yaşandığını belirterek, verilen szölerin yerine getirlmemesi nedeniyle geçlerinin işsiz kaldığını kendilerinin ise bu konuda çaresiz kaldıklarını söyledi. Eti Bor İşletmesinin yıllardır işçi almadığını, bu nedenle köyün nüfusunun 20 haneye kadar düştüğünü ifade eden Özata, şöyle konuştu:
'Bazı köylülerimiz başka çareleri kalmayınca Tavşanlı, Emet ve çevre ilçelere göç etti. İşletmenin yaptığı dinamit patlatmaları da köyümüzün göç verme nedenlerinden biridir. Bundan dolayı binalarımızda büyük çatlaklar, içme suyu hatlarımızda kaçaklar oluştu. Mağduriyetlerimiz saymakla bitmez. Yaptığımız referandum sonucu Emet'in mahallesi olmamız söz konusu. Emet Belediye Başkanı ile görüştük, köylülerimizin TOKİ'ye yaptırılacak konutlara taşınabileceğini söyledi. Ancak bu, köylülerimizi ve beni çok tatmin etmedi. Eti Bor İşletmesi yetkilileri, kamulaştırma yaptıktan sonra köyümüzün sorunlarıyla ilgilenmeyeceklerini söylediler. Köyümüze resmi tebligat yapıldı. Yaklaşık 20 kişinin kamulaştırma parası ödendi, bir kısmının parası da haki sahipleri mahkemeye başvurduğu için kaldı. Bedeller çok düşük, bir daire fiyatına denk düşmüyor. Tedirgin bir vaziyette devletten yardım beklemek durumunda kaldık, başka yapabileceğimiz bir şey yok.' şeklindeki konulara dikkat çektti. Özata, Emet Bor İşletmesine geçen ay 110 işçi alındığını, ancak köylülerinin bu işçi alımında göz ardı edildiğini savundu.

'SESİMİZİ DUYURAMADIĞIMIZ KİMSE KALMADI AMA HERKES BU DURUMA SESİZ KALIYOR'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet yetkililerinin kendilerine sahip çıkmasını isteyen köylüler, dirlik ve düzenlerinin yıllardan beri bozulduğunu ve bu nedenlerden dolayı köyde huzurun kalmadığını ifade ettiler.
Dinamitle yapılan patlatmalar nedeniyle huzursuz olduklarını anlatan Göç, 'Sallantıdan çatlamalar oluyor, evlerimizin değerini vermiyorlar. Çocuklarımız 30-40 yaşlarına girdi, ikişer üçer çocuk sahibi oldular, ancak iş sahibi olamadılar. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Devlet bize sahip çıksın' dedi. Tahsin Şevik'de kamulaştırma işlemlerinden zarar ettiklerini söyleyerek, en azından gençlere iş verilmesini talep etti. İlyas Gürcan, mağduriyetlerine çareler aradıklarını belirterek, 'Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün kamulaştırmada bize verdiği fiyatlar çok düşük. Ortalama her hane için 15-20 bin lira ödeniyor. Verdikleri para ile ancak bir arsa alınır, bu para bizim mağduriyetimizi çözmez' diye konuştu. Akın Çağlar ve Hafize Özata da yaşamlarını sürdürebilecekleri bir yer ve gençlere iş istediklerini ifade ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com