Çalışırken beslenmenizi ihmal etmeyin

Çalışırken beslenmenizi ihmal etmeyin
Günlük koşuşturmanın içinde özellikle de iş yaşamında en çok gözardı edilen konuların başında beslenmenin geldiğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumda düzensiz beslenmenin yaratabileceği birçok sorunun da sürpriz olmayacağını söyledi.

Günlük koşuşturmanın içinde özellikle de iş yaşamında en çok gözardı edilen konuların başında beslenmenin geldiğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumda düzensiz beslenmenin yaratabileceği birçok sorunun da sürpriz olmayacağını söyledi.
Uzmanlar, yapılan birçok çalışmanın, beslenmenin özellikle iş yaşamında ön planda olan fiziksel performansa ve beyin fonksiyonlarına olan etkisini gösterdiğini söyledi. Uzmanlar, 'Tabii ki beslenmenin sağlığın korunması ve devamlılığının sağlanmasına olan katkısı da gözardı edilemez. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenme kurallarını ofise de taşımak şart. Özellikle de yoğun çalışan insanların, vücutlarının savunma sistemlerini destekleyebilmek için beslenmelerine daha çok önem göstermeleri gerek. Güne başlarken en önemli adım kahvaltıdır. Özellikle tam tahıllı ürünlerin daha yoğun tüketilebileceği bu öğün ofiste tam tahıllı peynirli bir sandviç bile olabilir. Bunu yapacak vakti olmayanlar meyve ve sütün yer aldığı kolay bir kahvaltı da yapabilirler' dedi.
Gün boyunca oluşturulması gereken önemli bir alışkanlığın da ara öğün yapma alışkanlığı olduğuna dikkat çeken Zihnioğlu, 'Bu alışkanlık sayesinde kişi öğünlerinin düzenini, çeşidini ve miktarını daha iyi düzenleyebilir. Çok vakit harcamadan hatta toplantılarda bile yapılabilecek küçük ara öğünlerin çoğu zaman kurtarıcı olabiliyor. Örneğin işyerinde daha rahat yenilebilecek olan elma, kayısı, armut, mandalina gibi meyveler veya kuru meyveler hem antioksidan özelliğe sahiptir hem de kişinin öğün atlamamasını sağlarlar. Toplantı zamanlarında ise bir sütlü kahve - az kahveli - veya ortaya konulan kuru meyve tabağı güzel bir seçenek olabilir' diye konuştu.
Uzmanlar, sözlerini şöyle tamamladı:
'Öğleye doğru kişinin performansı yavaş yavaş azaldığı için bu öğünü atlamamak gerekir. Bu öğünde dikkat edilecek noktalardan biri, sebze veya salata gruplarından birinin ve tam tahıllı ürünlerin yer almasıdır. Gün içerisinde süt -yoğurt grubu düzenli tüketilmiyorsa, mutlaka ayran veya yoğurt bu öğünde yer almalı. Özellikle minumum haftada iki gün balık olacak şekilde ızgara seçeneği de eklenebilir. Beslenme neredeyse her koşulda vücut fonksiyonlarını etkileyen bir faktör. Özellikle de iş yaşamında
hareketsizlik, stres, yoğun çalışma saatleri gibi faktörlerin vücuda verebileceği zararları önlemesi açısından belki de bir şans. Bunu kullanabilmek ise hiç zor değil.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com