''Çalıştay düzenleyeceğiz''

''Çalıştay düzenleyeceğiz''
Bozüyük'te ÖSS'de başarılı olan öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç'ı ziyaret etti.

Bozüyük'te ÖSS'de başarılı olan öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç'ı ziyaret etti.

Milli Eğitim Müdürü Tulmaç, Bozüyük Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Sabri Erdoğdu ve Müdür Yardımcısı Hüseyin Gümüş ile Yabancı Dil alanında Bilecik birincisi, Türkiye 90.'sı Sevda Ongun, Eşit Ağırlıkta Bilecik birincisi Türkiye 42.'si olan Havva Nur Erol, Sözel alanında Bilecik ikincisi Türkiye 27.'si Özlem Yıldız ve Sayısal alanında Türkiye 446.'sı Ramazan Özdoğan'ı kabul etti.
  Mezun öğrencilerin başarılı derece almalarının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Tulmaç, sayısal bölümünde başarıyı Fen Liselerinden beklediklerini, fakat Anadolu Öğretmen Liselerinden çıkmasının kendilerine farklı bir duygu yaşattığını söyledi.
Başarılı öğrenciler arasında yatılı öğrencilerin de bulunduğunu, güzel bir çalışma ortamı sağladıkları için idareci ve öğretmenlere teşekkür eden Tulmaç, şunları kaydetti:
''Bilecik genelinde Anadolu Öğretmen, Anadolu ve Fen Lisesi okullarının çoğalması gerekir. SBS'de dereceye giren öğrencilerimiz genellikle başka illere gittiği için burada ÖSS sınavlarında istediğimiz dereceyi bulamıyoruz. Bu yıl SBS'de kendi öğrencilerimizin dışarı gitmemeleri için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Tabi öğrencilerimiz gitmesin derken okullarımızdaki eksikleri gidermek onlara güzel bir imkan sağlamak şartıyla. Bir de Bilecik'e özel okullar gelse. Türkiye genelinde SBS'de birincileri inceledim, 60 öğrencinin ikisi devlet okulundan diğerleri özel okuldan. Vatandaşımız artık özel okullara yönelmelidir. Yani dershaneleri bırakıp özel okul açmaya bakın. Özel okullar okul öncesinden başlayıp liseye kadar devam ediyor. Bundan sonra kampüs şeklinde okul olması lazım Bilecik'te. Buna ihtiyaç vardır.''
Bilecik geneli SBS ve ÖSS sonuçlarını da değerlendiren Tulmaç, geçen yıl SBS'de 52'inci sıradayken bu yıl 20 ili geride bırakıp 32'inci sıraya geldiklerini bildirdi.
 Tulmaç, orta öğretim içindeki öğrencilerin yüzde 70'inin mesleki liselerde öğrenim gördüğünü anlatarak, ''Bununla ilgili de ÖSS'de yerleştirmede genellikle biz bu sonuçları belirliyoruz. Üniversiteye yerleştirmeden sonra çok detaylı bir değerlendirme yapacağız. Ekim ayının ilk haftası sınav sonuçlarını değerlendirmek üzere bir eğitim çalıştayı düzenleyeceğiz. Bu çalıştaya sivil toplum örgütlerini ve sendikaları çekmeyi düşünüyoruz'' dedi.

-''ÇALIŞTAY DÜZENLEYECEĞİZ''-
 ''Aynada kendimizi göreceğiz, neydik, ne olduk, ne umduk, ne bulduk, eğitimde neredeyiz, hedefimiz ne? SBS'de gelecek yıl hedefimiz ilk yirmi il arasına girmek. Gireceğiz, öyle abartı bir hedef koymuyoruz'' diyen Tulmaç, şunları söyledi:
''Hareket tarzımızı, davranışlarımızı ve hangi hedeflere varmamız gerektiğini çalıştayda detaylı bir şekilde belirleyeceğiz. Bundan sonra da gruplar halinde sivil toplum örgütlerini eğitime katmaya gayret edeceğiz. Bir araştırma yapıyorum sonucu açıklanmadan belki konuşmak çok doğru olmaz ama Bilecik halkının eğitimi birinci öncelik olarak görmediğini düşünüyoruz. Şimdi kazananları belirlemeye çalışıyoruz, kaçı Bilecikli'dir. Babaları ne iş yapıyor? İlk yüz arasındaki bu profili çıkaracağız. Ondan sonra da (ey anne baba senin şurada şurada eksiğin var, şu görevini sen de tamamla) diyeceğiz. Bakın dereceye giren bazıları başka illerden buraya yerleşmiş öğrencilerimiz. Yani onun için Bilecikli'lere eğitimi yeteri kadar anlatamamışız. Belki kendimizde kusur aramak gerekir. Eğitimin gelecek olduğunu anlatamamışız. İdarecilerimiz tarafından da eğitim birinci öncelik olarak görülmüyor veya biz öyle hissediyoruz. Umarız biz aldanmışızdır.''
Konuşmaların ardından Tulmaç, Bozüyük Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Erdoğdu'ya ve Müdür Yardımcısı Gümüş'e teşekkür belgesini, dereceye giren öğrencilere de okul idaresi tarafından alınan altın ve çeşitli hediyeleri verdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com