Çalıştay sona erdi şimdi yatırımcı bekleniyor

Çalıştay sona erdi şimdi yatırımcı bekleniyor
Kütahya'da, sağlık turizmi potansiyelinin ele alınması amacıyla düzenlenen “Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı” dün sona erdi. Kütahya'da bulunan turizm potansiyelinin ortaya çıkarılabilmesi için Kütahya'nın sahip

Kütahya'da, sağlık turizmi potansiyelinin ele alınması amacıyla düzenlenen “Kamu Tüzel ve Sağlık Turizminde Kütahya Tek Yürek Çalıştayı” dün sona erdi. Kütahya'da bulunan turizm potansiyelinin ortaya çıkarılabilmesi için Kütahya'nın sahip olduğu doğal termal kaynakların etkin değerlendirilmesi, ulaşımda yaşanan sorunların giderilmesi, alt yapı çalışmalarının iyi bir şekilde yapılması ve tanıtım faaliyetlerinin iyi bir biçimde gerçekleştirilmesi sonucunda yatırımcının Kütahya'ya gelebileceği belirtildi.
'YATIRMCI GELECEK AMA ŞARTLARI VAR'
Kütahya Valiliğinin desteğiyle Sağlık Bakanlığı Turizm Koordinatörlüğü, Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Sağlık Turizm Derneği, Kütahya Sağlık Tesislerini Yaptırma ve Yaşatma Derneğince organize edilen ve Belediye Sosyal Tesislerinde iki gün süren çalıştay, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla dün sona erdi.
Kütahya'nın termal turizminden ileryebilmesi ve hak ettği değeri görebilmesi için yapılan sonuç bildirgesinde şu açıklamlara yer verildi:
''Kütahya ilinin sahip olduğu, ekonomik gelişim görevlerini yerine getirirken yararlanacağımız güçlü yönlerimiz nelerdir?'', ''Kütahya ilinin sahip olduğu, ekonomik gelişim görevlerini yerine getirirken bizi zorlayacak, güçlendirmemiz gereken zayıf yönlerimiz nelerdir?'', ''Kütahya ilinin karşısında ekonomik gelişim görevlerini yerine getirerek ulaşacağımız hangi fırsatlar bulunmaktadır?'', ''Kütahya ilinin karşısında ekonomik gelişim görevlerini yerine getirerek bertaraf edebileceğimiz hangi tehditler bulunmaktadır?'' sorularına çalıştayda yanıt arandığı belirtildi.
'KÜTAHYA VİZYON VE MİSYONUNU AÇIKÇA BELİRTMELİ'
Kütahya'nın sağlık turizm markası olabilmesine yönelik vizyon ve misyonunun açıkça belirtilmesi gerektiği ifade edilen bildirgede, şöyle denildi:
''Kütahya ilinin sağlık turizm markası olmasında gerekli yapısal değişimler ve yenilikçi yöntemler kolayca kabul edilip uygulanabilmelidir. Kütahya ilinin sağlık turizm markası olma projesi yönetimi ve uygulama sürecinde ilin kamu ve özel kurum ve kuruluşları kaynak ve bütçelerini ortak kullanabilmelidir. Uluslararası havaalanının bir an önce hayata geçirilmesi beklenmektedir. Bağlantı yollarındaki iyileştirmeler hızlandırılmalıdır. Kütahya'nın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılabilmesi için sahip olduğu doğal termal kaynakların daha etkin değerlendirilmesi gerekmektedir.
Sağlık turizmine yönelik yapılacak yatırımlarla ve yeterli düzeyde tanıtımla ilin yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen bir sağlık merkezi konumuna gelmesi amaçlanmalıdır. Bu süreçte, sağlık turizmi açısından en önemli unsurlardan biri olan termal kaynak konusunda Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yapılmasıyla daha fazla ziyaretçinin buraya çekilmesi gerekmektedir. Kütahya ilinin sağlık markası olabilmesi için etik standartlar kapsamında sunulan hizmet kalitesinin sürekli iyileştirilmesi gerekmektedir. Avrupa'daki sosyal güvenlik kuruluşları ile ilişki kurarak yaşlı nüfusun termale olan talebini arttırmak amaçlanmaktadır. Ortak rekabet anlayışı geliştirilmelidir. Yeterli denetimlerle kalite arttırılmalıdır. Termal su analizlerinde güvenli bilgi ve ortak dil oluşturulmalıdır. Kütahya?da sağlık turizm hizmeti alanların gereksinimleri dikkate alınmalı ve memnuniyetin sağlanabilmesi için de yürütülecek projeler gerçekçi ve uygulanabilir olmalıdır. Belirli standartlara ulaşmış SPA merkezlerinin sayısının artırılması gerekmektedir. Termal tesislerde fizyoterapi imkanları sunulmalıdır. Termal turizm pazarlaması yapan firmaların bölgede çalışması sağlanmalıdır. Termal turizmini, hafta sonu turizmi - kış turizmi - kongre turizmi olarak çeşitlendirilmelidir. Sağlık turizm hizmetinden yararlanacak ziyaretçilerin herhangi olumsuzluktan etkilenmesini önleyebilmek amacıyla sigorta şirketleriyle koordinasyon sağlanmalıdır. Kentlerdeki sağlık kuruluşlarının şubelerinin otel bünyelerinde ajans bulundurmaları veya bünyeye bağlı tesislerin bulunması gerekmektedir.'
'KÜTAHYA TERMAL TURİZMDE MARKALAŞMYA ÖNEM VERMLEİ'
Sağlık turizm hizmeti sunan işletmelerin, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda artan rekabet koşullarında etkinliklerini artırmaları ve rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri için markalaşma çalışmalarına gereken önemi vermeleri ve markalaşma konusunda işletmelerin desteklenmesi gerektiği belirtilen sonuç bildirgesinde şu açıklamalara yer verildi:
' Bundan dolayı Kütahya'da sağlık turizm hizmeti sunan kurum ve kuruluşların belirlenmesi ve sertifikalanması Kütahya ilinin sağlık turizm markası olabilmesinde en önemli unsurlardan biridir. Kütahya'da sağlık turizm hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarda sağlığa uygunluk, alt yapı hizmetleri, yeterli tıbbi teknolojiler, uluslar arası ortak tedavi protokolleri, yeterli bilgi teknolojileri, yeterli uzmanlığa sahip personel gibi beşeri ve teknik standartlara ulaşma gereklidir. İlimizde bu hizmeti sunan pek çok küçük işletme yer almaktadır. Ancak bu işletmelerin gelecekte de varlıklarını devam ettirebilmeleri için işletmelerde kurumsallaşma yolunda çalışmalar başlatılmasının ve gelecek nesillerin işletmelerde etkinliklerinin artırılması adına yöneticilik eğitimlerine ağırlık verilmesinin faydalı sağlayacağı düşünülmektedir. Sağlık turizmi sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi konusunda Dumlupınar Üniversitesi bünyesindeki turizm ve seyahat hizmetleri, Kütahya Ticaret Meslek ve Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, Turizm Eğitim Merkezi ve ildeki diğer eğitim kurumlarıyla karşılıklı işbirliğinin sağlanması gerekmektedir. Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde Domaniç'te Uygulamalı Turizm Otelcilik Otelinin yapım çalışmaları hızlandırılmalıdır. Kütahya'da sunulan sağlık turizm hizmeti kapsamında büyük kitlelere ulaşabilmek amacıyla paket programlar oluşturarak sağlık ve turizm iç içeliğinin sağlanması gerekmektedir.
'KÜTAHYA'NIN SAHİP OLDUĞU KÜLTÜREL MİRASLAR TURİZME KAZANDIRILMALI'
Tarih boyunca önemli geçiş yolları üzerinde yer alan ilin sahip olduğu kültürel mirasın da, il turizmine kazandırılması gerektiği belirtilen sonuç bildirgesinde son olarak şu konulara değinildi:
'Bu süreçte, Kütahya çevresindeki turizm olanaklarının canlandırılması, tarihi Germiyan Sokağı'ndaki evlerinin restorasyonu yapılmalıdır. Kütahya-Eskişehir karayolunun 26. kilometresi yakınlarında bulunan Frig Vadisi'nin kültür ve tarih turizmine açılması gerekmektedir. Bedir Çayı'nın iki yakasında kurulmuş olan bir Roma kenti olup Hristiyanlık döneminde de önemini koruyan Aizanoi Antik Kenti'nin turizme açılması gerekmektedir. Kütahya şehrinin ilk kurulduğu yer olduğu tahmin edilen bu günkü şehre hakim tepe üzerinde bir iç kale, hisar ve Osmanlı devrinde aşağıdaki suyu da içine almak üzere eklenen üçüncü bir kısımdan meydana gelen Kütahya Kalesi'nin turizme açılması gerekmektedir.
İlin sağlık turizmi alanındaki hedeflerinin ortaya koyulması ve bu hedeflere ulaşmak için yapılacak çalışmaların belirlenmesi aşamasında, ilde bu konuda katkı sağlayabilecek tüm aktörlerin bir araya gelmeleri ve bu çalışmalara katkılarının sağlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda, ilde sağlık turizmin geliştirilmesi için bir stratejik plan oluşturulmasında ve sağlık turizmi alanında yapılacak çalışmalarda bu stratejik plan dahilinde ortaklaşa hareket edilmesinde fayda görülmektedir. Kütahya'nın sağlık turizm markası haline gelmesinin etkinleştirilmesi amacıyla tanıtım programları ve kampanyalar düzenlenmelidir.''
VALİ KOCATEPE:' TERMAL TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN BÜTÜN KURUMLAR VE ÖZEL SEKTÖR KOORDİNELİ ÇALIŞMASI GEREKİYOR'
Kapanış konuşmasını gerçekleştiren Kütahya Vailisi Şükrü Kocatepe'de, Kütahya'da bulunan kültürel değerlerinde değerlendirilmesi gerektiği belirterek, termal turizmin gelişmesi için Yoncalı'da bulunan termal tesislerin gelişmesi için yeni adımlar attıklarını söyledi.
Amaçlarının Kütahya'yı termal anlamına marka kent haline getirmek olduğunu vurgulayan Kocatepe, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Kütahya'nın bazı ilçeleri termal turizm alanından çıkarılmıştı biz yeniden o bölgeleri termal turzim alanına dahil ettik. Öreneği Yoncalı termal turizm alanından çıkarılmıştı biz yeniden Yoncalı'nın termal turizmde gelişmesi ve gelir seviyesi yüksek olan kesimlere de hitap edebilmesi için gereken çalışmalarımıza başladık. Aynı zamda; Simav, Ilıca ve Emet'te bulunan tesislerin daha da gelişmesi ve termal turizme cevap verebilmesi için bütün kurumların koordineli olarak çalışması gerekiyor. Biz bunun için uğraşıyoruz' şeklinde konuştu.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com