Çalmak değil okutmak onursuzlukmuş

Çalmak değil okutmak onursuzlukmuş
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, MHP’nin, 4 eski bakana ilişkin fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine izin verilmemesine ilişkin idare mahkemesine yaptığı başvuruyu değerlendirirken, “TBMM’nin onurunu sarsmak için değirmene su taşımaktır.

MHP'nin idare mahkemesine başvurusu işgüzarlıktır. Mahkemenin Anayasa'nın 83. ve 100. maddesini çok iyi okuması gerekir. Meclis kararları için dava açılamaz” dedi.

Elitaş, Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. MHP’nin, 4 eski bakana ilişkin fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmamasını idare mahkemeye taşımasına tepki gösterdi. Elitaş, bakanlarla ilgili fezlekelerde , Anayasa’nın ilgili 100. Maddesine göre işlem görüleceğini anımsatarak, “Bu iş başından beri yanlış gitti” dedi.

Elitaş, "görüşülen dava ile ilgili bakanlarla ilişikli olarak bir endişe ortaya çıkarsa sadece bilgilendirme amaçlı Meclis’e TBMM Başkanlığı’na yazı yazılır. Anayasa’nın 100. maddesine göre soruşturma komisyonu kurulur. O savcı görev ve yetkilerini aşarak bakanlar hakkında Meclis’e iddianame gönderdi. İddianame yetkisi Meclis Genel Kurul’da kurulan soruşturma komisyonuna aittir” diye konuştu.

Söz konusu bakanlar hakkında Meclis’e gönderilen dosyaların Savcılığa iade edilmesi gerektiğini görüşlerini yineleyen AKP Grup Başkanvekili şöyle dedi:

“O torbaların ağzı mühürlüdür. Soruşturma komisyonu kurulana kadar da açılamaz. MHP TBMM’nin onurunu sarsmak için değirmene su taşımak için idare mahkemesine başvuru yaptı. Herhangi biri iddianameyi doğruluğu araştırılmadan dosyalar halinde TBMM’ye gönderiliyor. Hükümeti İtibarsızlaştırma için etkisizleştirmek isteyenler bu yolu yapmışlardır. Muhalefet partileri de buna alet oldular.” (MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com