Çam ağaçları "aşk" tuzaklarıyla korunuyor

Çam ağaçları "aşk" tuzaklarıyla korunuyor
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, orman ağaçlarını kurutan Kabuk böceği ile Çam kese böceğine karşı "Aşk" tuzağı diye adlandırılan "Feromon" tuzağı ile mücadeleyi hızlandırdı.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, orman ağaçlarını kurutan Kabuk böceği ile Çam kese böceğine karşı 'Aşk' tuzağı diye adlandırılan 'Feromon' tuzağı ile mücadeleyi hızlandırdı.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, orman ağaçlarını kurutan Kabuk böcekleri ve Çam kese böcekleri ile mücadele için karşı cinsin kokusunu yayarak böcekleri çeken ''feromon'' tuzağı sayesinde etkili sonuçlar alındığı bildirildi.
Dumansız yangın olarak tanımlanan böcek zararlılarına karşı mücadeleyi asılan feromon tuzaklarla devam edildiği belirtilen açıklamada, bilim adamlarına göre böceklerin ormana verdiği zararın yangının verdiği zarardan 5 kat fazla olduğuna işaret edilerek, yangın çıktığında dumanından hemen fark edilip kısa sürede müdahale edilebilirken, orman zararlısı böceklerin sinsice verdiği zararın ise sonradan anlaşılabildiği, bunun için bu sinsi zararlılara karşı amansız mücadele verildiği kaydedildi.
Saldırdığı ağaçlarda çürümeye neden olarak, ağacın ölümüne yol açan Kabuk böcekleri ve Çam kese böceği mücadelesinde, ormanların bu zararlılardan daha iyi korunması için verilen biyoteknik mücadele kapsamında asılan feromon tuzakların büyük yarar sağladığı ifade edilen açıklamada; 'Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Domaniç, Emet, Gediz, Kütahya, Simav ve Tavşanlı İşletme Müdürlüklerinde İps sexdentatus, Tomicus piniperda, Tomicus minor, Orthotomicus erosus ve Thaumetopoea pityocampaya karşı feromonlarla biyoteknik mücadele çalışmaları yapılmaktadır. Feromon: Aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal madde. Latince kökenli olan sözcük 'hormon taşıyan' anlamına gelmektedir. Konunun uzmanı olan bilim adamlarının açıklamalarında; doğal dengeyi bozmadan, öncelikle biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanılmasının, en doğru ve uzun vadeli çözüm yolu olduğu belirtilmektedir. Orman zararlısı böcekleri tüketen 'Avcı böceklerin doğaya salınması', 'Aşk tuzağı (feromon) ile karşı cins böceğin kokusunu yayan tuzaklama', 'Özel tuzak ağaçların orman içi geçiş sahalarına yerleştirilmesi', 'Zararlı böceklerle beslenen kuş türlerinin yetiştirilerek ormanlara salınması' vb. yöntemlerin kullanılmasının da yararlı olacağı belirtiliyor. Orman yangınlarının verdiği zararlardan daha büyük kayıplara yol açan zararlı böceklere karşı yürütülen mücadele uzun soluklu bir çalışma ve sabrı gerektirmektedir' denildi.
NE AMAÇLA ASILDI?
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından feromonlar, feromon tuzağı adı verilen özel aparatlar vasıtası ile ormanlarımıza yerleştirilmektedir. Ancak içerdikleri birtakım kimyasal maddeler sebebi ile canlılar için sağlık riski oluşturabilen feromon tuzakları; çoğu zaman, merak saiki veya işlevi ve ne amaçla asıldıklarını bilmeyen bilinçsiz kişiler tarafından tahrip edilmekte, içinde bulunan feromonlar zarar gördüğü için fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelmektedir. Yapılan bu tahribat sonucunda ormanlarımız, kabuk böcekleri ve çam kese böceğine karşı savunmasız duruma düşmektedir. Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit tarafından; Feromon tuzaklarına, yaygın olarak kullanıldıkları yerlerin civarında bulunan köylerde yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin temini açısından elle dokunulmasını veya temas edilmesini yasaklayan ve ne maksatla konulduklarını açıklayan uyarı levhaları asılması, tüm Bölge Müdürlüğü sahasına dağıtımının sağlanması talimatlandı.
800 ADET UYARI LEVHASI
Plastik PVC kaplı uyarı levhaları ön yüzü Türkçe, arka yüzü İngilizce olarak hazırlandı.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı İşletme Müdürlükleri bünyesinde bulunan 37 Orman İşletme Şefliğine 800 adet uyarı levhası, İşletme Müdürlükleri vasıtası ile feromon tuzaklarına asılmak üzere teslim edildi. Yapılan 800 adet uyarı levhası iple bağlanmak suretiyle asılarak, zararlıların kontrol altına alınması için yapılan çalışmalarda tedbir amaçlı kullanılacak. Uyarı levhaları, kabuk böcekleri ve çam kese böceği mücadelesinde vatandaşlarımızın bilinç düzeylerinin yükseltilmesi konusunda da büyük faydalar sağlayacaktır

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com