Çam ormanları "AŞK" tuzaklarıyla korunuyor

Çam ormanları "AŞK" tuzaklarıyla korunuyor
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, orman ağaçlarını kurutan Kabuk böceği ile Çam kese böceğine karşı "Aşk" tuzağı diye adlandırılan "Feromon" tuzağı ile mücadeleyi hızlandırdı.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, orman ağaçlarını kurutan kabuk böcekleri ve çam kese böcekleri ile mücadele için karşı cinsin kokusunu yayarak böcekleri çeken ''feromon'' tuzağı sayesinde etkili sonuçlar alındığı bildirildi.

Dumansız yangın olarak tanımlanan böcek zararlılarına karşı mücadeleyi asılan feromon tuzaklarla devam edildiği belirtilen açıklamada, bilim adamlarına göre böceklerin ormana verdiği zararın yangının verdiği zarardan 5 kat fazla olduğuna işaret edilerek, yangın çıktığında dumanından hemen fark edilip kısa sürede müdahale edilebilirken, orman zararlısı böceklerin sinsice verdiği zararın ise sonradan anlaşılabildiği, bunun için bu sinsi zararlılara karşı amansız mücadele verildiği kaydedildi.

 Saldırdığı ağaçlarda çürümeye neden olarak, ağacın ölümüne yol açan kabuk böcekleri ve çam kese böceği mücadelesinde, ormanların bu zararlılardan daha iyi korunması için verilen biyoteknik mücadele kapsamında asılan feromon tuzakların büyük yarar sağladığı ifade edilen açıklamada; "Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Domaniç, Emet, Gediz, Kütahya, Simav ve Tavşanlı İşletme Müdürlüklerinde İps sexdentatus, Tomicus piniperda, Tomicus minor, Orthotomicus erosus ve Thaumetopoea pityocampaya karşı feromonlarla biyoteknik mücadele çalışmaları yapılmaktadır. Feromon: Aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal madde. Latince kökenli olan sözcük "hormon taşıyan" anlamına gelmektedir. Konunun uzmanı olan bilim adamlarının açıklamalarında; doğal dengeyi bozmadan, öncelikle biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanılmasının, en doğru ve uzun vadeli çözüm yolu olduğu belirtilmektedir. Orman zararlısı böcekleri tüketen "Avcı böceklerin doğaya salınması", "Aşk tuzağı (feromon) ile karşı cins böceğin kokusunu yayan tuzaklama", "Özel tuzak ağaçların orman içi geçiş sahalarına yerleştirilmesi", "Zararlı böceklerle beslenen kuş türlerinin yetiştirilerek ormanlara salınması" vb. yöntemlerin kullanılmasının da yararlı olacağı belirtiliyor. Orman yangınlarının verdiği zararlardan daha büyük kayıplara yol açan zararlı böceklere karşı yürütülen mücadele uzun soluklu bir çalışma ve sabrı gerektirmektedir" denildi.

 UYARI LEVHASI

 Plastik PVC kaplı uyarı levhaları ön yüzü Türkçe, arka yüzü İngilizce olarak hazırlandı. Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı İşletme Müdürlükleri bünyesinde bulunan 37 Orman İşletme Şefliğine 800 adet uyarı levhası, İşletme Müdürlükleri vasıtası ile feromon tuzaklarına asılmak üzere teslim edildi. Yapılan 800 adet uyarı levhası iple bağlanmak suretiyle asılarak, zararlıların kontrol altına alınması için yapılan çalışmalarda tedbir amaçlı kullanılacak. Uyarı levhaları, kabuk böcekleri ve çam kese böceği mücadelesinde vatandaşlarımızın bilinç düzeylerinin yükseltilmesi konusunda da büyük faydalar sağlayacaktır. /VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com