Çamaşır leğenli kaykay ile İstanbul'u gezdi

Çamaşır leğenli kaykay ile İstanbulu gezdi
Günlük hayatını çamaşır leğeni ile birlikte bindiği kaykayıyla sürdüren ortopedik engelli Gültekin, dünyayı gezmek istiyor

İSTANBUL (AA) – MERTKAN MORKOÇ - Doğuştan ortopedik engelli Sefa Gültekin, günlük hayatını çamaşır leğeni ile birlikte bindiği kaykayıyla sürdürüyor.

İstanbul'da yaşamasına karşın fiziksel engeli dolayısıyla mahallesinden ayrılamayan Gültekin, AA ekibiyle birlikte gezdiği İstanbul’da; Kız Kulesi’nin karşısında çay içip, tavla oynadı. Hayatında ilk defa Sultanahmet Meydanı, Ayasofya ve Topkapı’yı ziyaret ederek fotoğraf makinesi ile söz konusu tarihi mekanları görüntüledi.

Dışarıda seri hareket edemediği için tekerlekli sandalyeyi tercih etmeyen, kaykayı üzerine yerleştirdiği çamaşır leğeni ile hayatını sürdüren Gültekin'in en büyük isteği dünyayı gezmek. AA ekibine en çok merak ettiği yerlerin Paris ve New York olduğunu söyleyen Gültekin, “Türkiye’nin dışındaki yaşamları merak ediyorum, insanları merak ediyorum. Sürekli belgeseller izlerim” dedi. Liseden sonra hemen iş hayatına atılarak kaykayıyla dünyayı gezmek için para biriktirmeye başlayan Gültekin, bu yüzden üniversiteyi kazandığı halde gitmediğini kaydetti. 

-İki yaşında leğenle dolaşmaya başladı

Kaykayının hayatında bambaşka bir yeri olduğunu ifade eden 22 yaşındaki Gültekin, şunları anlattı:

"Ben ortopedik bedensel engelliyim; engelimin daha net bir tanımı vardır ancak ben bunu bilmiyorum. Çünkü ben bu durumumu hiçbir zaman önemsemedim. Bazen kabullenmek gerekir. Bu kabullenmeye nazaran alternatifler, çözümler üretmek gerekir. Ben de kendime göre iki yaşımda bir çamaşır leğenine binerek gezmeyi tercih etmişim. Annem çamaşır asarken ben çamaşırları koyduğu leğenin içine girmişim. Evin içinde leğenle gezerken daha sonra dışarı çıkmaya başlamışım; elimde bir çift terlik ya da ayakkabıyla. Dış dünyayı böyle keşfettim. 

Kaykayla ise ilk kez on dört yaşında tanıştım. Bundan sekiz yıl önce sokakta gezerken bir dükkanda kaykayı gördüm. İlgimi çekti. Denedim. İlk başta düştüm. Ancak baktım yeteneğim el veriyor, dükkan sahibine kaykayı ayırmasını söyledim ama dükkan sahibi bana kaykayı hediye etti. Kaykay serüvenim böylece başladı.” 

- Sokakları kaykayla keşfetti

Kaykayının hayatını değiştiren ve geliştiren bir araç olduğunu vurgulayan Gültekin,  daha önce kendi sokağından dışarı çıkamazken kaykay sayesinde daha çok yeri tanıdığını belirtti.

- Engelli rolü

Bir elektronik ticaret firmasında çalışan Sefa Gültekin’in diğer bir hayali ise oyuncu olmak.

Bu hayalini öz güven kırılması nedeniyle ertelediğini belirten Gültekin, “Oyuncu olmak istemişimdir. Ancak öz güven kırılması nedeniyle yapamadım. Çünkü oyuncu eğitmenleri her zaman demiştir ‘arada bir seçim olsa seçilme oranın hep azdır’ diye. Hep böyle öz güvenimi kırmışlardır, isteğimi azaltmışlardır. Bu nedenle ara verdim. Ama aklımda bir köşede hala bulunuyor. Belki bir gün fırsat olursa oyuncu olurum. Bir eğitmenimiz ancak milyonda bir rol çıkarsa oynarsın dedi. Normal biri bir engelli rolü yapıp sonradan yürüyebilir ancak sen sürekli engelli olduğun için belirli alanlarda oynayabilirsin dedi. Bu benim zoruma gitti açıkçası. Ancak durumumdan dolayı değil, oyuncu olma hevesimi kaçırmıştı. Bu nedenle ara verdim” görüşünü dile getirdi.

Gültekin, ayrıca ailesinin her daim yanında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com