Cameron ile Obama Ukrayna'yı görüştü

Cameron ile Obama Ukraynayı görüştü
İngiltere Başbakanlığı: "İki lider, Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü açık bir şekilde ihlal etmesiyle ilgili duydukları derin endişeyi yinelediler"

LONDRA (AA) - İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna'daki son durumla ilgili telefon görüşmesi yaptı.

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, yarınki Avrupa Konseyi toplantısı öncesi Cameron ile Obama'nın, Ukrayna'daki durumu görüştükleri belirtilerek, "Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü açık bir şekilde ihlal etmesiyle ilgili duydukları derin endişeyi yinelediler. Ukrayna'daki durumun şiddetinin azaltılması ve Rusya'nın daha fazla eylemde bulunmasının önlenmesi için uluslararası toplumun birlikte çalışmaya devam etmesi gerektiğini belirttiler" denildi.

Rusya'nın son 48 saatte gerginliği artırma yönünde birşey yapmadığı ancak mevcut durumun kabul edilemez olduğu konusunda iki liderin hem fikir oldukları kaydedildi. Açıklamada ayrıca, şu ifadelere yer verildi:

"Rus yetkililer hala askeri birliklerini üslerine çekmiş değil, hala Kiev'deki geçici hükümeti tanımayı reddediyorlar ve durum gerginliğini koruyor. İki lider de Ukrayna hükümetinin talebi doğrultusunda, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) gözlemci heyet gönderme kararını memnuniyetle karşıladılar. Avrupa Birliği ve ABD'nin Rusya'nın eylemlerini kınamak konusunda birlik içinde hareket etmesi gerektiği ve Putin'e bu tür eylemlerin önemli sonuçlar doğuracağının açıkça iletileceği konularında anlaştılar."

Açıklamada ayrıca, Obama ve Cameron'ın Ukrayna ile Rusya arasında doğrudan görüşmeler yapılmasının nasıl teşvik edilebileceğini görüştükleri belirtilerek, istikrarı sağlamak için Ukrayna hükümetine desteğin sürmesi gerektiğinin de ele alındığı bildirildi. 

İngiltere Başbakanı Cameron'ın yarın Brüksel'deki zirve öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'le ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com