Cami avlusundan Londra'ya

Cami avlusundan Londra'ya
İstanbul'daki Tahtakale Camii'nin avlusunda bulunup Çocuk Esirgeme Kurumu'na götürülen ve soyadını buradan alan Ayşegül Tahtakale, 2012 Londra Paralimpik Oyunları'na katılma hakkını kazandı.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu sporcusu Ayşegül Tahtakale, gülle atmadaki 9.13'lük derecesiyle Londra Paralimpik Olimpiyat Oyunları barajını geçerek, olimpiyatlarda yarışma hakkını kazandı. TOSSFED tarihinin olimpiyatlara katılacak ilk sporcusu olan Ayşegül, Hırvatistan'da düzenlenen elemelerde ikinci sırayı alarak ayrıca gümüş madalya kazandı.

Ankara'daki Naili Moran Atletizm Tesisleri'nde antrenörleri Güven Karakuş, Nesrin Duru, Songül Virit ve Tahir Tarım önderliğinde yaklaşık 1.5 aydır antrenman yapan Tahtakale, çok kısa bir zamanda önemli mesafeler katetti. Ayşegül'ün denemelerde 8.73'lük atışlar yaptığını anlatan Güven Karakuş, "Çok yetenekli bir sporcu. Tek eksiği alt yapısının olmaması. Sporcu olarak seçilmiş ama hiç antrenman yapamamış. TOSSFED'in de desteğişle Ayşegül'ü sıkı bir çalışmaya aldık ve bu günlere geldik. Ondan daha iyi dereceler bekliyoruz. İnşallah olimpiyatlarda bize madalya kazandıracak" dedi.

REHABİLİTASYONDA SPORUN KATKISI BÜYÜK

Ayşegül Tahtakale'nin başarılarından dolayı gurur duyduğunu belirten Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş ise bütün zihinsel engelli çocuğu bulunan aileleri spor yapmaya davet etti.

Ayşegül'ün TOSSFED olarak olimpiyatlara gönderecekleri ilk sporcu olduğunu söyleyen Gümüş, "Göreve geldiğimizde ‘Biz de varız’ demiştim. Artık, ‘Biz varız” diyorum. Hırvatistan’a 1 sporcu gönderdik ve adeta nokta atışı yaparak paralimpik oyunlarına kota aldık. Atletizm Federasyonu da bize büyük destek verdi. Desteklerinden dolayı onlara teşekkür ediyorum. Özel sporcular, paralimpik oyunlarına 2009 yılından itibaren kabul ediliyor. Biz de diğer ülkelerden geri kalmak istemedik ve bu yönde çalıştık. Sonucunda da büyük bir başarıya imza attık" dedi. Ailelere de çağrıda bulunan Başkan Gümüş, "İstanbul’daki Tahtakale Camii avlusunda bulunarak Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilen Ayşe, teşkilatımızın çocuğu. Çocuk yurdunda yetişerek tarihe geçti. Ayşegül bize ilk geldiğinde tepkilerini kolay kontrol edemiyor, sürekli saçlarını yoluyor, yüzünü yaralıyordu. Şimdilerde geldiği nokta ortada. Spor, Ayşegül'ün rehabilitasyonunda çok güzel sonuçlar doğurdu. Zihinsel engelli çocuklar spora inanamayacağınız kadar güzel cevap veriyor. Çocuklarımızı sporla çok iyi rehabilite ediyoruz. Ayşegül de buna verilebilecek en güzel örneklerden biri. Dolayısıyla zihinsel engelli çocuğu olan bütün aileleri spor yapmaya, bizimle tanışmaya davet ediyorum" diye konuştu.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com