Cami ışıkları küresel ısınmaya dikkat için sönecek

Cami ışıkları küresel ısınmaya dikkat için sönecek
WWF'nin küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla düzenlediği ''Dünya Saati'' kampanyasına bu yıl ilk kez tarihi 5 cami de ışıklarını kapatarak destek verecek

ANKARA (AA) - DUYGU CAN -  Doğal Hayatı Koruma Vakfının (WWF) küresel iklim değişikliği başta olmak üzere çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği ''Dünya Saati'' kampanyasına, bu yıl ilk kez 5 cami de ışıklarını kapatarak destek verecek.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Saati'nin, her yıl mart ayının son cumartesi günü, 20.30-21.30 saatlerinde 7 kıtada 2 milyarın üzerinde insanın ışıkları 1 saatliğine kapattıkları küresel bir kampanya olduğunu anımsattı.

Dünya Saati kampanyasının, ilk kez 2007'de Avustralya'da gerçekleştirildiğini hatırlatan Baştak, ilk yıl 2 milyon kişinin katılım sağlamasıyla önemli bir başarıya imza atıldığını söyledi.

Baştak, kampanyanın 2008'de daha da güçlenerek küresel bir harekete dönüştüğünü belirterek, Dünya Saati'nin geçen yıl 154 ülkenin 7 bin şehrinde 2 milyar insanın katıldığı dünyanın en büyük çevre hareketi olma özelliği kazandığını vurguladı.

-Çevre konusunda insanları cesaretlendiriyor

Kampanyanın 2007'de iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla başlatıldığını hatırlatan Baştak, bugün gelinen noktada uygulamanın, dünyadaki bireyleri, şirketleri, yerel ve ulusal yönetimleri çevreyle ilgili konularda harekete geçmeleri için cesaretlendirdiğini anlattı. 

Baştak, dünyanın geleceğini tehdit eden birçok çevre sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, "Mevcut tüketim alışkanlıkları ve yaşam tarzımız dünya üzerinde büyük baskı yaratıyor. İnsanlığın doğal kaynaklardan talebi gezegenimizin kapasitesini yüzde 50 oranında aşıyor. Dünya Saati, bu sorunlara somut çözümler üretmek için dünyanın dört bir yanından insanların sesini duyurmasına fırsat veriyor" dedi.

Dünyadaki 2 milyar insanın, din, dil, ırk, toplum farkı gözetmeksizin bu küresel etkinliğe katıldığını vurgulayan Baştak, uygulama çerçevesinde  her ülkenin kendine özgü sembolik ve ikonik yapılarının da bir saatliğine karardığını kaydetti.

-Camilerden kampanyaya destek

Türkiye'de yapıldığı ilk yıldan itibaren her geçen yıl kampanyaya katılımın arttığına işaret eden Baştak, şöyle konuştu:

"Geçen yıl 22 valilik ve belediye, 400'ün üzerinde kurum ve on binlerce kişinin desteğinin yanı sıra Boğaziçi Köprüsü, Ankara Opera Binası, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi gibi 12 sembolik yapı ışıklarını kapatarak etkinliğe katıldı. Bu yıl ilk kez 5 cami de ışıklarını kapatarak kampanyaya destek verecek. Sultanahmet Camisi, başta olmak üzere, Süleymaniye, Fatih, Yeni ve Nur-u Osmaniye camilerinin ışıkları 1 saatliğine kapatılacak. Bu yıl kurumsal ve bireysel katılımın geçen seneden de fazla olacağını düşünüyoruz."

Gezegenin geleceği için bu yıl on binlerce birey ve 400'ün üzerinde kurum ve kuruluşun yanı sıra Türkiye'den 30'a yakın il ve ilçenin kampanyayı destekleyeceklerini belirten Baştak, Asya'dan Avrupa'ya geçişi simgeleyen Boğaz köprülerinin de yarın ışıklarını bir saatliğine kapatacağını söyledi.

-Ünlülerden de destek geldi

WWF-Türkiye olarak bu yıl Dünya Saati'nde "Dünyaya olan sevgini göstermeye var mısın?" sloganıyla yola çıkarak herkesi dünya için bir iyilik yapmaya çağırdıklarını dile getiren Baştak, şöyle devam etti:

"www.dunyasaati.org aracılığıyla destekçilerimize ulaşmaya çalıştığımız kampanya kapsamında, bu dünyaya sevgisini göstermek isteyenler internet sitesindeki görevlerden birini seçip yerine getiriyor. Fidan dikmek, resim çizmek veya televizyonun fişini çekmek gibi onlarca basit görevin yer aldığı bu online platformda, seçtiği görevi gerçekleştirerek siteye ekleyen kişi yeni bir görev yükleme şansını buluyor. Bu yıl internet sitemiz aracılığıyla bu çağrıyı yaparken ünlülerin de yardımını aldık. Asuman Krause, Bade İşçil Süalp, Burçin Terzioğlu, Erdil Yaşaroğlu, Janset, Sarp Akkaya, Serdar Kılıç ve Tanem Sivar gibi ünlüler sitedeki görevleri veriyor. Tamamlanan görevler sosyal medyada paylaşılabiliyor. Sosyal medyanın gücünü arkasına alan kampanyanın, binlerce insanın hayatına dokunup, çevresel duyarlılıklarında fark yaratacağına inanıyoruz."

Baştak, Türkiye'de yaşayan tüm insanları, kurumları ve şehirleri, bu yıl Dünya Saati kampanyasına "www.dunyasaati.org" adresinden katılarak sürdürülebilir bir gelecek için çözümün parçası olmaya davet etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com