Cami'de yolsuzluk skandalı

Cami'de yolsuzluk skandalı
17-25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında yer alan, İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurullarına yönelik dosyanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Emre ERCİŞ | KARŞI GAZETE ÖZEL

Karşı Gazete bir ilk’e daha imza atarak İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurullarına yönelik yürütülen soruşturma dosyasında yer alan bir skandalı daha ortaya çıkardı.

CAMİ İÇİNMDE RÜŞVET ALIŞ VERİŞİ

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki de ilk defa bir rüşvet alış verişi Camii avlusunda gerçekleştirildi.

İLK TARAF GAZETESİ DUYURMUŞTU

17-25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yer alan, İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları’na yönelik doysada, İstanbul Ataköy’deki Baruthane’ye ait tarihi tünellerin üzerine alışveriş merkezi (AVM) ve rezidans yapıldığı, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın başkanlığı sırasında rant makinesine dönüştürdüğü Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) adının geçtiği proje için camide rüşvet ödendiği ileri sürülmüştü.

Taraf Gazetesi’nin Aysun Yazıcı imzasıyla verdiği habere göre; yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında örgüt üyesi oldukları iddiasıyla sorgulanan şüphelilerin ihaleyle kazandıkları 200 bin metrekarelik tarihi alanda restorasyon yerine rüşvet dağıtarak alışveriş merkezi ve rezidans yaptıkları iddia edilmişti.

Ataköy Blumar projesi adıyla satışa çıkarılan evlerin imarı için, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve İstanbul Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü yetkililerine camide rüşvet verildiği öne sürüldü.

CAMİ’DEKİ RÜŞVETİ KARŞI BELGELEDİ

2012/125043 nolu soruşturma dosyasında, imar planına göre korunması gereken kültür varlığı olarak tescilli yapıların bulunduğu arazinin Osman Ağca’nın sahibi olduğu Yorum İnşaat’a peşkeş çekildiği iddia edildi.

Ağca tarafından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na ve İstanbul Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü’ne verildiği öne sürülen rüşvetin görüntülerine Karşı Gazete ulaştı.

İşte Karşı Gazete’nin ulaştığı ve polis tarafından mahkeme kararı ile yapıldığı iddia edilen fiziki takip neticesinde adım adım Cami’deki rüşvetin görüntüleri;

Osman Ağca ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi Salih Oğur ilk olarak  Fatih İlçesinde bulunan Şehzade Camii civarında buluşuyor. Yaya olarak yürüdükleri esnada Osman Ağca, yanında getirdiği gri renkli poşeti Salih Oğur’a teslim ediyor ve daha sonra şahıslar Şehzade Camii’ne giriyor.Ağca ve Oğur birlikte girdikleri Şehzade Camii’nde ayrılıyorlar ve Oğur öğle namazını kıldıktan sonra Ağca’dan almış olduğu gri renkli poşet ile camii terk ediyor.