“Camiler birer halk üniversiteleridir”

“Camiler birer halk üniversiteleridir”
Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Kütahya Müftülüğü Konferans Salonunda bir program düzenlendi. Programda yapılan konuşmalarda camilerin birlik ve beraberlik ve herkesin eşit olduğu mekanlar olduğu teması işlendi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Kütahya Müftülüğü Konferans Salonunda bir program düzenlendi. Programda yapılan konuşmalarda camilerin birlik ve beraberlik ve herkesin eşit olduğu mekanlar olduğu teması işlendi.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen program merkez Alipaşa Camii İmam-Hatibi Şükrü Uymaz'ın Kur'an-ı Kerim okumasıyla başladı. Daha sonra Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü ve Kütahya Valisi Kenan Çiftçi hafta kutlaması ile ilgili birer konuşma yaptı.
Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan Camiler ve Din Görevliler Haftasının tarihçesini anlattı. Camiler Haftasının 1986 Ekim ayının ilk haftasında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk kez kutlanmaya başlandığını, daha sonra Camiler Haftası ifadesine Din Görevlileri ifadesinin de eklendiğini anımsatan Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, camilerin birer halk üniversiteleri olduğunu söyledi.
Müftü Üskülüplü Camiler Haftası ifadesine Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlenen programdaki konuşmasında şunları söyledi; “Camiler Allah'a topluca ibadet edildiği, kalplerin kandığı, gönüllerin aydınlandığı, müminlerin kucaklaşıp huzura erdiği ender mekanlardır. Camiler bilmediklerimizi öğrendiğimiz, ilim ve tecrübelerimizi artırdığımız, çevremizi tanıdığımız, nefsimizi terbiye ettiğimiz mekanlardır. Aynı zamanda camilerimiz birer halk üniversitelerimizdir. Camiler çeşitli problemiz ve sosyal sıkıntılarımızı serinliğinde unuttuğumuz ve gerçek mutluluğu duyduğumuz manevi ortamımız olarak görülmelidir. Camiler, dargın insanların barıştığı, kin ve nefretlerin unutulduğu, yolcu ve misafirlerin ağırlandığı iyilik merkezleri olarak da görülmelidir. Camiler aynı zamanda vatanımızın tapu senetleridir. Dini ve milli kültürümüzün salt abideleri ve milletimizin var olma sebepleridir. Camiler tarihimizde ayrı düşünemeyeceğimiz yerlerimizin başında gelmektedir. Geçmişimizi zenginleştiren, geleceğimize ışık tutan estetik kaynaklarımızdır. Camilerimize sahip çıkalım, mabetlerimizi koruyalım. Çocuklarımıza cami sevgisini mutlaka aşılayalım. Camiler haftasının kabulündeki amaçların birisi de çocuklarımıza cami sevgisini aşılamak olmalıdır. Çocuklarımızın aynı zamanda camilerde ibadet etmelerini de sağlamalıyız. Çocuklarımızı korkutarak değil sevdirerek dini sevdirmeliyiz. Çocuklarımıza dini anlatırken onların mantığı üzerinden hareket etmeliyiz” diye konuştu.
Müftü Üskülüplü konuşmasını konuya ilişkin hayatındaki bazı anekdotlara da yer vererek sürdürdü.
Programa katılan Vali Kenan Çiftçi de camilerin herkesi eşit safta topladığı mekanlar olarak gördüğünü söyledi. Vali Kenan Çiftçi programdaki konuşmasında şu ifadelerine yer verdi; “Birlik ve beraberliği sağlayan mekanlar” olarak gördüğünü söyledi. Çiftçi konuşmasında, “Camilerde herkes eşittir. İlin valisi olarak camiye gittiğimde en arka safta da oturdum, orta saflarda da oturdum, en baştaki saflarda da oturdum. Camiye zengini fakiri de geldi. Onlarla da aynı safta omuz omuza verdik namaz kıldık. Bu durum gösteriyor ki bu mekanlarda herkes eşit. Camilerimiz, toplum olarak dertlerimizi, tasalarımızı, düşüncelerimizi paylaştığımız yerler olarak, misafir olunan yerler, mekanlar olarak görüyorum. Camileri yardımlaşma dayanışma ve paylaşma mekanları olarak da görüyorum” dedi.
Müftü Mustafa Üskülüplü ve Vali Kenan Çiftçi'nin konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in hafta dolayısıyla yaptığı konuşma telekonferans sunumuyla katılımcılara dinletildi.
Programa Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, çok sayıda din görevlisi ve müftülük personeli katıldı.
Yapılan konuşmaların ardından Kütahya Müftülüğünce 2011 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla hazırlamış olduğu birtakım yarışmalarda derece elde eden personele hediyeleri takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com